Veliteľ pozemných síl Syrskij po šéfovi GUR Budanovovi odmietol nahradiť Zalužného vo funkcii hlavného veliteľa AFU. (hlavnespravy.sk)
Informoval o tom britský denník Times s odvolaním sa na svoje zdroje. Podľa novín Zelenskyj kvôli odmietnutiu dvoch hlavných kandidátov, ako aj tlaku západných spojencov zrušil rozhodnutie o odvolaní Zalužného.
Noviny tiež potvrdzujú už dostupné informácie – že Zelenskyj sa stretol so Zalužným a požiadal ho, aby odstúpil. Ten to však odmietol a prezident povedal, že príkaz na odvolanie podpíše.
Publikácia píše, že potom sa Zalužnyj vrátil do svojej kancelárie a svojim zástupcom povedal, že si „balí veci”.
Potom však znepokojenie nad situáciou vyjadrilo najvyššie velenie AFU, ako aj medzinárodní partneri vrátane USA a Spojeného kráľovstva.
„Zelenskyj si musí uvedomiť, že armáda verí Zalužnému, a ak prezident chce, aby mu armáda verila, musí sa naučiť veriť Zalužnému,” citoval denník „dôverníka” vrchného veliteľa.
Publikácia píše, že mu stále hrozí odvolanie – „je možné, že sa ešte nenašla jeho náhrada”.
The Economist píše, že Zelenskyj na stretnutí ponúkol Zalužnému post tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany, ale ten ho odmietol.
Ďalším kandidátom na miesto Zalužného je podľa zdrojov publikácie šéf pozemných síl Syrskij, ktorý je tiež „považovaný za blízkeho prezidentskému tímu”.
Publikácia spomína Syrského úlohu pri obrane Kyjeva a úspešnej Charkovskej operácii. Poukazuje však aj na jeho nedostatky.
„Jeho tvrdý prístup k bojovým operáciám ho urobil nepopulárnym v niektorých častiach ozbrojených síl. Minulý rok obetoval bojom zocelených veliteľov, pri pravdepodobne nezmyselnej obrane mestečka Bachmut,” uvádza sa v článku.
Pripomeňme, že podľa Times Syrsky tiež odmietol tento post.
The Economist píše, že príbeh o pokuse vyhodiť Zalužného „zrejme nezvýši pravdepodobnosť obnovenia financovania, keďže veliteľ je na Západe vysoko cenený”.
The Economist považuje za hlavný dôvod nezhôd medzi Bankovou a Zalužným vysokú popularitu generála – hoci existujú aj iné rozdiely.
„Generál verejne požadoval, aby Zelenskyj začal rozsiahlu mobilizáciu mužov; prezident sa tomu bránil, pretože vedel, že to bude nepopulárne. Medzi prezidentským palácom a generálnym štábom prebiehala aj ostrá diskusia o vojenskej stratégii vrátane sporu o Bachmut. Nakoniec však Zelenského a jeho okolie pravdepodobne podráždila neustále rastúca politická autorita generála Zalužného,” píše časopis.
The Economist nevidí pre Bankovu žiadne jednoduché východisko zo situácie.
„Ak si Zelenskyj ponechá svojho veliteľa, bude vyzerať slabo. Ak ho prepustí, nešikovné riešenie problému len podkope dôveru vo velenie,” píše sa v článku.