Zákon o zahraničných agentoch navrhovaný poslancami SNS prešiel v parlamente do druhého čítania. Stalo sa tak hlasmi poslancov vládnej koalície. Z opozície sa jednotne ozývajú hlasy proti. Vladimír Palko má k nemu niekoľko dôležitých poznámok. (standard.sk)
Nie, nebojte sa, pojem agent sa v texte zákona našťastie vôbec nevyskytuje. Zákon hovorí o „organizáciách so zahraničnou podporou“, ktoré na Slovensku pôsobia. A rieši otázku, kto zo zahraničia ich financuje a v akej miere.
Najprv si povedzme niečo o legitímnosti riešiť tieto otázky zákonom.
Snaha riešiť zahraničné financovanie zákonom je legitímna
Treba jasne povedať, že je dobré, keď je verejnosť informovaná o tom, kto finančne podporuje mimovládne organizácie, ktorých činnosť na Slovensku má priamo či nepriamo politický obsah a ovplyvňuje verejnú mienku a v konečnom dôsledku i rozhodovanie voličov vo voľbách a smerovanie krajiny.
Môžeme mať pred očami napríklad mimovládnu organizáciu, ktorá roky hovorí o našej bezpečnosti a o transatlantickej spolupráci, pritom keď si tie reči rozmeníme na drobné, vidíme, že to všetko len smeruje k tragickej vojne.
Vidíme mimovládne organizácie, ktoré hlásajú všakovaký boj proti diskriminácii menšín, a vidíme, že v praxi to vedie len k rozvratu rodiny, často je to úplne proti zdravému rozumu, a vlastne je to nejaká nová utópia.
Samozrejme, zaujíma nás, kto to platí zo zahraničia.
Preto je i legitímna snaha politikov príslušnú informovanosť verejnosti zabezpečiť i zákonom.
Tým skôr, že aj v iných krajinách majú zákony tohto typu. Napríklad v USA, Rusku, najnovšie sa o tom diskutuje v Gruzínsku, predtým v Izraeli. Tým netvrdíme, že všetky tie zákony prinášajú rovnaké opatrenia. Len riešia rovnaký problém.
Napokon, téma zahraničného financovania organizácií patrí aj ku agende zmiešaných slovensko-maďarských komisií, ktoré existujú na základe medzištátnej zmluvy, keď naša strana opakovane požaduje od Maďarska viac transparentnosti, aké organizácie, aké budovy či pozemky u nás maďarská vláda či na ňu napojené mimovládky financujú. Sám som pred vyše 20 rokmi predkladal kontrazákon, ktorý reagoval na vtedajšiu Orbánovu subvenčnú politiku zameranú na územie a obyvateľov Slovenska, môj zákon síce vtedy neprešiel, ale som rád, že táto téma dnes spája koalíciu aj opozíciu.
Problém tu teda je, aj snaha ho riešiť.
Lenže snaha nestačí
Lenže snaha nestačí. Vážnosť a legitímnosť problému by si vyžadovali vyššiu mieru serióznosti a hlbší prístup, než ponúka predložený návrh.
Bohužiaľ, ten serióznosť a hĺbku neponúka.
Popri upresňovaní informácií, ktoré má mimovládna organizácia predložiť, zákon v podstate urobí dve veci.