V poslednej dobe som zvykol hovoriť, že Západu (rozumej teda i nám) hrozí politická porážka od Ruska. (facebook.com)
Po udalostiach tohto týždňa konštatujem, že sa to už stalo. Včera sme počuli dva výroky vysokých amerických predstaviteľov. Prezident Trump telefonoval Volodymyrovi Zelenskému a povedal mu, že členstvo v NATO by pre Ukrajinu nebolo praktické.
V ten istý deň americký minister obrany Peter Hegseth na svojej prvej návšteve v Európe na stretnutí kontaktnej skupiny pre Ukrajinu v Bruseli povedal, že myšlienka členstva Ukrajiny v NATO nie je realistická.
Pred takými dvomi rokmi by za takéto výroky podľa progresívnych kritérií Trump a Hegseth boli zaradení do kategórie „kremelský troll“. Teraz vládne skôr ticho. Ale to dajme teraz bokom. Skrátka, Ukrajina v NATO nebude.
Spomeňme si na samit NATO v apríli 2008 v Bukurešti. Samit vtedy prehlásil, že sa všetky členské štáty NATO zhodli na tom, že Ukrajina sa tiež stane členom. Rusko vtedy povedalo, že rozšírenie NATO na Ukrajinu je ohrozením bezpečnosti Ruska. Vtedy začala naša cesta k porážke.
Skoro každý ďalší samit NATO odvtedy opakovane potvrdzoval svoj záväzok z Bukurešti. Posledné roky sme stále počúvali Bidena, Blinkena, Sullivana a ďalších, že budúce členstvo Ukrajiny v NATO je nezvratné.
Rusko zase opakovane žiadalo, aby NATO svoje rozhodnutie zmenilo. Napríklad to žiadalo dva mesiace pred ruskou inváziou na Ukrajinu. A žiadalo aj stále potom.
A tento politický súboj Západ teraz prehral. Teraz sa už hrá iba o to, aká veľká tá porážka bude.
Túto porážku sme si mohli odpustiť, ak by západné elity nerobili dlhé roky nezodpovednú, chybnú politiku stavania si nerealistických politických cieľov, ktorá viedla ku katastrofe Ukrajiny.
Minister Hegseth povedal i iné veci. Napríklad, že je nerealistické očakávať, že Ukrajina sa môže navrátiť k hraniciam z roku 2014. Každá ďalšia snaha o takýto návrat len bude predlžovať utrpenie Ukrajiny, povedal Hegseth. Toto priznanie je tiež súčasťou porážky Západu.
K domácim udalostiam. Na Slovensku pokračujú protivládne demonštrácie. Vraj nás vláda ťahá preč z NATO a EÚ, hovoria organizátori. Ale veď sú to práve organizátori demonštrácií, opozičné strany, neziskové organizácie, médiá, ktoré roky podporovali tú nezodpovednú politiku, ktorá Západu privodila súčasnú porážku od Ruska, a ktorá môže NATO a EÚ destabilizovať. Títo organizátori sa boja o NATO a EÚ, ale podporovali politiku, ktorá NATO a EÚ poškodzuje. To nevymyslíš.
Ešte poznámka k nádeji na ukončenie vojny. Problémom môže byť mierový plán USA presadiť akúsi demilitarizovanú zónu, prebiehajúcu pozdĺž frontovej línie. Mali by v nej byť mierotvorcovia i európskych aj neeurópskych krajín. Nemala by to byť misia NATO. Čo je dôležité, nebudú v nej americkí vojaci, hovorí Hegseth.
Neprítomnosť amerických vojakov podľa mňa zvyšuje pravdepodobnosť dohody s Ruskom, ale nie dostatočne. Obávam sa, že Rusko nebude súhlasiť. Z Hegsethovej formulácie vyplýva, že tí mierotvorcovia síce nebudú pod značkou NATO, ale môžu byť zo štátov NATO. To zrejme Rusi nepodpíšu. Budú asi žiadať striktnú neutralitu Ukrajiny. Teda aby Ukrajina nebola v NATO ani de iure, ani de facto. Ukončenie vojny na Ukrajine preto ešte neberiem ako hotovú vec, hoci som o máličko optimistickejší.
V Hegsethovom prejave boli ešte iné zaujímavé veci, ku ktorým by som sa chcel niekedy vrátiť.