Už nie je namieste hovoriť, že NATO dalo Ukrajine rakety a tá ich odpaľuje na Rusko. Správne je hovoriť, že NATO a Ukrajina spoločne ostreľujú Rusko. (standard.sk)
Dochádza nám to akosi pomaly. Niektorí si možno prečítajú nadpis článku a bude sa im to zdať prehnané.
Ale ono je to tak.
Najprv si však povedzme, čo to vojna je. Doba je už tak plná klamstiev, že aj slovo vojna, ktoré sa zdá byť tak jednoznačné, vlastne treba vysvetľovať.
Keď sa vojnou nazýva niečo, čo ňou nie je
Dopredu zdôrazňujem, že nemám na mysli slovo vojna ako metaforu. Ono sa to často používa, občas prehnane, ako metafora. Máme tu obchodné vojny, vojny propagánd, vojnu proti drogám, vojnu proti chudobe, vojnu proti zločinu, studenú vojnu a tak ďalej.
To však nie sú vojny, ale „vojny“. Ide len o marketingový ťah, ktorý má vzbudiť pozornosť. Mám na mysli skutočné vojny. Keď vojaci strieľajú, tečie krv a zomierajú ľudia.
U skutočných vojen je zase opačný problém. Skutočné vojny sa niekedy nenazývajú vojnami.
Keď sa vojnou nenazýva to, čo ňou je
Všimli ste si, že vojny sa už nevyhlasujú? Vojny sa tak akosi prihodia. A nenazvú sa vojnou.
Americká invázia do Iraku v roku 2003 bola zo strany inváznych síl nazvaná Operácia „Iracká sloboda“. Dva roky predtým bola invázia do Afganistanu nazvaná Operácia „Trvalá sloboda“.
V roku 2014 prepukla na ukrajinskom Donbase občianska vojna. Kyjevská vláda ju zo svojho pohľadu nazvala „Protiteroristickou operáciou“.
A Rusko nazýva svoju inváziu na Ukrajinu „Špeciálnou vojenskou operáciou“.
Tie názvy vyzerajú lepšie ako to drsné slovo vojna. Ale marketing neznamená, že slovo vojna zmizne. Ľudia stále budú nazývať vojnu vojnou.
Nejasná hranica medzi vojnou a mierom
Pri úvahách o vojne netreba zabúdať aj na to, že okrem vojny a mieru existuje aj akési prechodné obdobie, ktoré ešte nie je vojnou, lebo sa ešte nestrieľa, ale keď už tušíme, že vojna príde. Nezabúdajme na Clausewitzov známy výrok, že vojna je pokračovaním politiky inými prostriedkami.
Teda politici urobia činy, ktorými ešte nezačne streľba, ale je vysoko pravdepodobné, že tieto činy ku streľbe, teda k vojne, povedú. Toto obdobie od činu vedúceho k vojne po začiatok vojny nemá svoje ustálené meno. Ako to nazvať? Predvojna?
Preto sa niekedy za začiatok vojny označí moment toho činu vedúceho k vojne. Václav Klaus tak napríklad tohto roku povedal, že vojna na Ukrajine začala v roku 2008 na samite NATO v Bukurešti, kde sa rozhodlo, že Ukrajina sa v budúcnosti má stať členom NATO.
Vojna zástupná a nezástupná
Ďalším komplikujúcim faktorom je to, že ten, kto vo vojne strieľa, nemusí byť totožný s tým, kto strieľanie platí. O tom sa hovorí, že ten platiaci vedie zástupnú vojnu.
Vojna na Ukrajine je príkladom zástupnej vojny, ktorú vedie NATO proti Rusku.
Toto tvrdenie sa zvyklo ešte na začiatku vojny označovať ako „proruské“. Nuž ale v roku 2023 bývalý ukrajinský minister obrany Reznikov povedal pre britskú BBC, že Ukrajina je „de facto“ členom NATO. V ukrajinskej televízii zase povedal, že Západ dodáva Ukrajine zbrane a Ukrajina obetuje svoju krv.