Aj by sme chápali, že agresora treba potrestať. Nevieme však prečo športovcov áno a kozmonautov nie. A najmä nevieme, prečo jedných agresorov treba potrestať a iných nie. A nevieme, prečo sa potrestania jedných agresorov najviac dožadujú tí, čo podporovali agresie iných agresorov. Píše Vladimír Palko. (standard.sk)
Agentúrne správy nás v apríli tohto roku informovali, že traja kozmonauti, Marina Vasilevská, Oleg Novickij a Loral O’Hara, sa po dlhšom pobyte na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS vrátili na Zem. V module Sojuz MS-24 bezpečne pristáli blízko mesta Džezkazgan v Kazachstane. Vasilevská je Bieloruska, Novickij Rus a O’Hara je Američanka.
V mesiaci máj sa zase v Česku konali Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Bez hokejistov Ruska. Tí tam hrať nesmú, aj keď sú svetová špička. Kvôli vojne. A samozrejme, podobne sú vylučované z medzinárodných súťaží i iné ruské športové tímy.
Keď si porovnáme tieto dve správy, čosi nám tu nehrá, však?
Ruskí kozmonauti sú v poriadku. Hokejisti nie
Agentúrna správa hovorí, že zostup trojice kozmonautov prebehol normálne. Áno, bolo tam to slovo „normálne“.
V prípade, že niekto navrhuje, aby vojny, vrátane agresií, neruinovali medzinárodné športové podujatia, a teda aby napríklad aj ruskí hokejisti, ktorí za skutky svojej vlády nemôžu, mohli hrať hokej na majstrovstvách sveta, tak navrhovateľovi sa vysvetlí, že to by vzhľadom na ruskú inváziu na Ukrajinu nebolo normálne a morálne.
Potom to dopadá tak, ako to napísal Ivan Hoffman, a síce že sa v Prahe v podstate jednalo o majstrovstvá NATO v hokeji, nie o majstrovstvá sveta.
Čím to je, že spolupráca Rusov a Američanov na ISS pokračuje, ale hokejisti z Ruska nemôžu ísť na majstrovstvá?
Ako Roskosmos navrhoval zrušenie spolupráce na ISS
Zámer vybudovať spoločnú vesmírnu stanicu navrhla v roku 1993 spoločná americko-ruská komisia vedená viceprezidentom Alom Goreom a premiérom Viktorom Černomyrdinom. Áno, také to boli vtedy časy.
Napokon sa z nej stala stanica Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) a funguje od roku 2000. Je projektom vesmírnych agentúr viacerých štátov, ale kľúčovými sú Američania a Rusi.
Na stanici sa vystriedali už desiatky posádok, spolu takmer tristo kozmonautov. Po návrate troch spomínaných na Zem je na ISS ešte sedem ďalších ruských a amerických kozmonautov. Budúce posádky sú naplánované na rok dopredu.
Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa na ruskej strane objavili v júli 2022 úvahy o odchode Ruska z projektu ISS, ale napokon k žiadnemu rozhodnutiu zo strany Ruska nedošlo. Ako vidíme, projekt pokračuje.
Stav vojny
Pripomeňme si, v akej situácii sa nachádzame.
Po vypuknutí vojny USA a EÚ uvalili na Rusko sériu sankcií, vyzbrojovali Ukrajinu, americký minister obrany Austin ohlásil, že cieľom USA je Rusko oslabiť. USA postupne robili rozhodnutia, ktorými rusko-americký konflikt eskalovali. Takými bolo napríklad rozhodnutie poskytovať Ukrajine kazetovú muníciu, stíhačky F-16 a povolenie Ukrajine používať americké zbrane i na ostreľovanie ruského územia. Aby bolo možné efektívnejšie zabíjať Rusov.