Tými rukojemníkmi sú dôchodcovia aj ich pracujúce deti. Vladimír Palko si všíma, ako niektorí vplyvní ľudia začali brániť mimovládky, ale akosi nemá kto brániť rodičov na dôchodku, ktorých ohrozuje minister Erik Tomáš. (standard.sk)
Existujú zákony, ktoré sú nedokonalé. Existujú aj zákony úplne hlúpe. No a potom sa občas vyskytnú vyložené legislatívne monštrá. Jedno také monštrum k nám dorazilo od ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša, ktorý ním chce zničiť rodičovský dôchodok.
Proti Tomášovmu návrhu sú najmä štyri argumenty. Je to zmätok, je zbabelý, je protirodinný. V týchto hodnoteniach som si istý. A možno je aj protiústavný.
Odkedy psíček a mačička piekli tortu, tu nebol taký zmätok
Od čias rozprávky o psíčkovi a mačičke, ktorí napchali do torty také nezlučiteľné ingrediencie, že to viedlo boleniu brucha, tu nebolo takého pomiešania nesúvisiacich vecí.
To je čo za nápad spojiť financovanie mimovládnych organizácií s dôchodkami?
To prvé je čosi, čo sa nedá nárokovať, na dôchodok má každý právo. Prvé sa týka verejného účinkovania, to druhé vzťahov v rodine.
Každá rozumná iniciatíva, rozumné riadenie má svoju rozumnú štruktúru. Preto máme na vyučovaní hodinu slovenčiny a hodinu matematiky, ale nemáme vyučovaciu hodinu, na ktorej by sa učili naraz kvadratická rovnica a poézia štúrovcov.
Tá zmätočnosť Tomášovho návrhu však súvisí so zbabelosťou návrhu.
Tomáš berie rodiny ako rukojemníkov v boli proti mimovládkam
Na Tomášových zámeroch je zbabelé to, že do zápasu s mimovládkami zamiešava státisíce rodín, ktoré o to nestoja.
I ja rozumiem tomu, že na Slovensku popri mnohých mimovládnych organizáciách existujú aj také, pri ktorých vláda sa naozaj právom pýta, prečo by sa v ich prospech mala vzdávať tých dvoch percent daní občanov. Ide totiž o mimovládky, ktorých prínos pre spoločnosť je sporný.
Ale ak teda vláda chce tento problém riešiť, tak nech sa mu postaví čelom. Nech pripraví osobitnú právnu úpravu týkajúcu sa mimovládok, ale nech do toho nezaplieta dôchodky, nech nestavia mimovládky a rodiny proti sebe.
A ak taký zákon pripraviť nevie, tak nech nepoužíva v boji rodiny ako rukojemníkov, ako ľudské štíty. Lebo to je presne to, čo teraz robí. Je to zbabelé.
Inak, mimovládky sa začali okamžite brániť. Ich protesty som počul v každom médiu. A zastávajú sa ich i vplyvné osoby. Napríklad prezidentka Čaputová.