Nemalo by nám byť jedno, ako prezidentka v úrade končí. A nemalo by nám to byť jedno v prípade ktoréhokoľvek nášho prezidenta. (standard.sk)
Nad Štátnou cenou Jozefa Miloslava Hurbana visí akýsi tieň. Ak by sme chceli byť poetickí, povieme, že tieň troch Svätoplukových prútov, tieň nesvornosti.
Asi platí to, že inštitúcia prežíva tak, ako aj myšlienka, ktorá stála za jej zrodom. Niežeby som nedoprial J. M. Hurbanovi, aby bola jeho menom pomenovaná štátna cena. Ale všeobecne sa usudzuje, že za jej zrodom bol svár medzi politikmi. Predseda parlamentu nebol spokojný s tým, ako prezident udeľuje štátne vyznamenania. Tak presadil cenu, ktorú udeľuje on sám.
Potom nečudo, že sváry občas prináša i konkrétne udeľovanie ceny. Stalo sa to teraz. Prezidentka Zuzana Čaputová a predseda jej úradníckej vlády Ľudovít Ódor neprišli na udeľovanie ceny. Vie sa aj to, že dôvodom bolo ocenenie farára zo Žakoviec Maroša Kuffu.
Prezidentka sa tým dopustila zbytočnej a hrubej chyby.
Po prvé, dotkla sa všetkých ocenených
Po prvé, prezidentka sa svojou neúčasťou (presnejšie by bolo povedať odvolaním svojej účasti) dotkla všetkých ostatných laureátov štátnej ceny. Pripomeňme, že medzi nimi bol napríklad jeden bývalý slovenský prezident. Potom arcibiskup, metropolita Slovenska. Ďalej medzi nimi boli traja politickí väzni z čias komunizmu. Budovateľ slovenskej jadrovej energetiky. Rektor jednej slovenskej univerzity. Špičkoví slovenskí umelci, pričom u viacerých sa dalo predpokladať že patria k voličom pani prezidentky. A tak ďalej.
Na rozdiel od pani prezidentky oni prišli, teda ocenenie Kuffu nepovažovali za dôvod svojej vlastnej neúčasti.
Po druhé, oceneným laureátom zo zahraničia bol predseda rakúskeho parlamentu Wolfgang Sobotka. Čo si tak pomyslel, keď sa dozvedel, že prezidentka nepríde? No asi, že sme trochu divní. Bola to i nepríjemnosť pre predsedu parlamentu Borisa Kollára, o ktorom si môžeme myslieť všeličo, ale voči prezidentke sa správal vždy úctivo.
Týchto všetkých prezidentka naštvala len pre Kuffu.
Po druhé. Pre Kuffu?