Vedia si naši liberáli predstaviť absurdný výjav, ako v parlamente tlieskame bývalému príslušníkovi jednotky Edelweis? Vážení, toto je pán, ktorý bojoval pod Ottom von Skorzeny proti Červenej armáde, ergo proti Rusom, povstaňme a tlieskajme… (standard.sk)
Pred pár dňami kanadský parlament odmenil ováciami postojačky banderovca Jaroslava Hunku, za vojny príslušníka Waffen SS Galizien, za jeho boj proti Rusom. Človek si položí otázku o intelektuálnej výbave predsedu parlamentu Anthonyho Rotu, ktorý na to vyzval. Čo si tak myslel, v akej vojne tak mohol bojovať 98-ročný Ukrajinec proti Rusom? Nie náhodou v tej, v ktorej Kanada bojovala po boku Rusov proti Hitlerovi a proti takým, ako je tento 98-ročný Ukrajinec? Táto úvaha bola pre Rotu náročná. Ale aj on patrí k svetovej elite, ktorá nás vedie.
Na Slovensku vidíme bilbordy varujúce pred volebným víťazstvom fašistov. Ale nie tých banderovských.
V lete prišli z Poľska správy o navrhovanom zákone proti banderizmu.
Začnime teda Poľskom.
O poľskom antagonizme voči Rusku
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 bolo Poľsko považované aj západnými médiami za krajinu, ktorá najvehementnejšie podporuje Ukrajinu, pomáha jej a je, takpovediac, taká bojachtivá, až predstavuje nebezpečenstvo, že ako členská krajina NATO by mohla celé NATO priviesť do otvorenej vojny s Ruskom.
Hovorí sa, že skupina krajín stredovýchodnej Európy v čele s Poľskom by bola ochotná vojensky vstúpiť na územie západnej Ukrajiny. Poľsko prichýlilo zo všetkých krajín EÚ najviac ukrajinských utečencov, z Poľska pochádzalo veľa dobrovoľníkov, ktorí šli na Ukrajinu bojovať proti Rusom. Poľský antagonizmus voči Rusku je všeobecne známy.
V jednom je to pre Poliakov šťastím. Ak by ten antagonizmus nebol tak notoricky známy, asi by už boli obviňovaní z šírenia ruskej propagandy. Prečo? Pre tému Stepan Bandera.
Dlhodobý spor medzi Poľskom a Ukrajinou o Banderu
Tak ako Poľsko Ukrajinu podporuje v zápase proti Rusku, tak zároveň Poľsko a Ukrajina vedú dlhodobý vzájomný spor. Nemáme na mysli spor o vývoz ukrajinského obilia, ten je krátkodobý. Nemáme na mysli ani správu o ukončení dodávok poľských zbraní pre Ukrajinu. Vysvetlilo sa to tak, že nebudú dodávané nové zbraňové systémy, ale staršie áno.
Máme na mysli trvalú dlhodobú poľskú kritiku ukrajinského banderizmu. Banderizmus, teda politický odkaz Stepana Banderu, sa totiž po revolúcii Majdanu stal ukrajinskou štátnou ideológiou. Zračí sa v ukrajinských zákonoch, Banderových sochách na námestí, v názvoch ulíc a námestí, v poštových známkach, pamätných minciach, udelených tituloch „Hrdina Ukrajiny“, atď.
Pre Poliakov je banderizmus neprijateľný. Inak v EÚ nikomu neprekáža
V roku 1943 Ukrajinská povstalecká armáda UPA, ktorá bola vojenským krídlom Banderovej Organizácie ukrajinských nacionalistov OUN, povraždila takmer stotisíc Poliakov na dnešnej západnej Ukrajine, a to na Haliči a Volyni. Táto udalosť je známa ako Volynský masaker.
Banderovský kult na Ukrajine je súčasnej EÚ ukradnutý, ale Poliakom taký byť nemôže. Nemôžu sami sebe napľuť do očí.
Banderovci preto Poliakov nemajú v láske. V roku 2016 Ukrajina zablokovala premietanie poľského historického filmu Volyň o Volynskom masakre. Ukrajinskí nacionalisti v roku 2017 pripevnili Banderov portrét na plot poľskej ambasády v Kyjeve.
Po ruskej invázii sa spor ešte prehĺbil
Po ruskej invázii sa spor ešte prehĺbil.
V lete 2022 ukrajinský veľvyslanec v Nemecku Andrij Meľnyk verejne obhajoval Stepana Banderu tvrdením, že Bandera nebol zodpovedný za vraždenie Poliakov a židov. To už bolo primnoho. Tvrdou kritikou reagoval Izrael, podľa ktorého Meľnykove slová sú „prekrútením historických faktov, bagatelizovaním holokaustu a urážkou všetkých obetí zavraždených Banderom a jeho ľuďmi“. Po tomto medzinárodnom tlaku ukrajinský prezident Zelenskyj Meľnyka odvolal.
Marcin Przydacz, námestník poľského ministra zahraničných vecí, označil Meľnykove slová za „absolútne neprijateľné“. Zdôraznil však, že Meľnykov výrok nie je stanoviskom ukrajinského ministerstva zahraničných vecí.
O pár mesiacov sa však stala vec, po ktorej sa Poliaci mohli zamyslieť, či nemali reagovať tvrdšie. Stalo čosi typické. Andrij Meľnyk bol vymenovaný za námestníka ukrajinského ministra zahraničných vecí. Zdá sa, že ministerstvu Meľnykove vyjadrenia až tak neprekážali.
Minister Andrzej Dera z Úradu poľského prezidenta Dudu na to reagoval: „Nemôžeme akceptovať politikov, ktorí šíria Banderov naratív“. Podpredseda poľského Sejmu Piotr Zgorzelski povedal: „Menovanie Meľnyka bolo úderom do sŕdc poľských rodín z Volyne“. Kriticky sa ozvali i ďalší politici.
Ukrajinci brnkali ďalej
Ale Ukrajinci si z toho nerobia ťažkú hlavu. Prešlo pár týždňov a 1. januára 2023, na narodeniny Stepana Banderu, sa na twitterovom účte ukrajinskej Verchovnej Rady objavil tweet s pripomenutím, že Bandera má narodeniny, a s fotografiou Valerija Zalužného, náčelníka generálneho štábu ukrajinskej armády.