Ponúka sa otázka: čo je tradičnou ruskou hodnotou – ochrana nenarodeného života alebo právo na potrat? Prečo potom nechýba na zozname Poľsko? (standard.sk)
Ruská vláda premiéra Michaila Mišustina schválila zoznam 47 krajín vnucujúcich iným neoliberálne hodnoty, ktoré sú v rozpore s „tradičnými ruskými hodnotami“. Poväčšine sú to členské štáty EÚ a NATO.
Slovensko a Maďarsko sú jedinými štátmi EÚ, ktoré na zozname nefigurujú.
Taký zoznam by mohol byť celkom dobrá vec, keby…
Viete čo? Za jednej podmienky by som sa za taký zoznam aj prihováral. A síce keby sa zostavoval na základe pravdy, celej pravdy, a ničoho iného, len pravdy.
U toho ruského zoznamu však tušíme akýsi rozpor. Poďme si to rozobrať.
Tušíme, o čo ide
Zo správy sa nedozvedáme, o aké neoliberálne a aké tradičné ruské hodnoty ide. Ale veľmi dobre to tušíme.
Za čo je Rusko roky tvrdo kritizované liberálnymi, progresívnymi európskymi a americkými kruhmi? No predsa za to, že Rusko odmieta ideológiu LGBT+ a v istom rozsahu jej šírenie na svojom území dokonca sankcionuje.
V Rusku muž je stále mužom a žena ženou. Manželstvo je zväzok muža a ženy. Deťom a mládeži je zakázané vymývať mozog ideológiou, ktorá hlása niečo iné. Kto by proti tomu namietal? No a Rusi toto označujú za „ruské hodnoty“. Nech sa páči, v poriadku.
A je pravda, že drvivá väčšina krajín zo zoznamu sa nejako podieľa na šírení LGBT ideológie vo svete. Najmä USA a EÚ ako celok to robia dosť agresívne.
A to už veľmi dávno. Spomínate si na Deklaráciu o zvrchovanosti členských krajín EÚ v kultúrno-etických otázkach? Náš parlament ju schválil v roku 2002. Žiadali sme ňou Európsku úniu, aby nám nevnucovala hodnoty, ktoré sú nám cudzie.
Preto aj to, čo urobili teraz Rusi, by mohlo mať zmysel. Ale iba za podmienky, ktorú som uviedol.
Je tu totiž problém.
A čo umelý potrat?
A čo umelý potrat?
Odkedy stratil svoju príťažlivosť sovietsky typ komunizmu, ktorý oslobodzoval proletárov, nová ľavica začala hľadať skupiny na spôsob nového proletariátu, ktorých oslobodzovanie by bolo populárnejšie.
A jedno riešenie predsa bolo naporúdzi. Predsa oslobodzovať treba ženy od tehotenstva. Legalizácia umelého potratu bola síce nie hlavnou ideologickou témou, ale predsa len dôležitou, hneď po boľševickom prevrate v Rusku v roku 1917. Prvá Leninova vláda okamžite zlegalizovala umelý potrat ako prvá vláda na svete.
Ako rady začali siahať po téme legalizácie potratu komunistické, socialistické a liberálne politické strany v západnej Európe od 60. rokov, keď zistili, že ekonomickými témami neporazia kresťanských demokratov a konzervatívcov. A s témou potratov tieto strany naozaj začali konzervatívcov v parlamentoch porážať. V Taliansku, Francúzsku, západnom Nemecku, Belgicku, Holandsku…
Prestali byť marxisticko-leninskými, stali sa neomarxistickými.