Najskôr to vyslovil Zelenskyj, no Putin reagoval, že Rusko to nikdy nedovolí, a teraz o tom uvažujú niektorí politici na Západe. (standard.sk)
New York Times zverejnili dlhší článok na tému, ako sa dá ešte pomôcť vojensky Ukrajine, aby vo vojne s Ruskom neprehrávala. V článku je jeden vcelku krátky odstavec. Ale udrie vám riadne do očí. Čítajte:
„Viacerí (americkí a európski) predstavitelia dokonca navrhli, že Biden by mohol Ukrajine vrátiť jadrové zbrane, ktoré jej odobrali po páde Sovietskeho zväzu. To by bol okamžitý a obrovský odstrašujúci prostriedok. Ale takýto krok by bol komplikovaný a mal by vážne dôsledky.“
Posledná veta odstavca nasvedčuje, že autori článku s onými predstaviteľmi, zdá sa, nesúhlasia. To je dobré.
New York Times nemenujú, o ktorých amerických či európskych predstaviteľov ide. Ich mená teda nepoznáme, poznáme len ich duševný stav. Sú to zúfalci.
Tri poznámky.
Medzi nami sú eskalační zúfalci, dúfajme, že v menšine
Nemyslím si, že by Amerika dala Ukrajine jadrové zbrane. Šialenci sú v menšine a zatiaľ sa neodvážia predstaviť sa nám. Dôležitou informáciou je však to, že takíto ľudia na politickej scéne alebo vo vojenskom vedení USA a EÚ medzi nami už sú. Je to novinka, doteraz sme si to ani nevedeli predstaviť.
Teraz tu sú a sú ilustráciou pojmu eskalácia.
Najprv sme si nevedeli predstaviť, že Ukrajine dodáme stíhačky a stalo sa. Kazetové bomby boli ešte pred dvomi rokmi vojnovým zločinom, ale už dávnejšie sme ich Ukrajine dali.
Odmietali sme dať Ukrajine ďalekonosné rakety ATACMS a Storm Shadow, ktoré slúžia na ostreľovanie ruského vnútrozemia. A už sme ich dali. Všetci vieme, že na obsluhe tých rakiet sa podieľajú ľudia z NATO. Aj Rusi to vedia a aj to povedali nahlas. Povedali, že je to NATO, ktoré na nich priamo strieľa. A ani NATO to nepopiera. Aj my sme v NATO a takto sa dostávame do vojny.
No a teraz je tu už avantgarda, ktorá hovorí, že treba dať Ukrajincom atómovú bombu.
Neboli tu a už sú tu.