Vladimír Palko získal pred rokom ocenenie Pretium Sancti Adalberti, ktoré udeľuje združenie Patrimonium Sancti Adalberti pod záštitou kardinála Duku. Po roku predniesol na konferencii tohto združenia prejav, ktorý prinášame v celom znení. (standard.sk)
Je mi cťou i potešením prihovoriť sa vám a ďakujem za to Patrimoniu Sancti Adalberti. Všetci sme spojení silnými putami našich spoločných dejín. A tým nemyslím, že sme sputnaní, teda neslobodní. Nie, sme spojení. Toto spojenie dejinami je pre nás zdrojom poučenia a príležitosťou na pokračovanie nášho vzťahu a našej spolupráce na vyššej úrovni. Spolupráce možno nevyhnutnej na pozadí obrovských globálnych politických zmien.
Ospravedlňujem sa dopredu, ak budem občas zamieňať strednú Európu s Vyšehradskom štvorkou V4. Viem, že stredná Európa je širší pojem, ale robím tak kvôli jednoduchosti.
Dovolím si najprv predostrieť niekoľko tématických okruhov, kde vidíme neformálnu spoluprácu krajín V4 za posledných viac ako dvadsať rokov, a keď nie priamo spoluprácu, tak aspoň totožné politické myslenie. Ide o myslenie, ktoré sa len zriedka vyskytuje vo vládnucich politických kruhoch na západ od nás.
Nech nás nemýli skutočnosť, že občas niekto zo štvorice chýba. Niekedy je fľaša plná nie na sto percent a je vecou optimistického alebo pesimistického prístupu či povieme, že fľaša je spolovice plná alebo spolovice prázdna.
Uprednostnenie zachovania národných štátov v EÚ pred vznikom superštátu
Prvým takýmto okruhom uprednostňovanie zachovania národných štátov v Európskej únii pred vznikom superštátu. V Českej republike sa jednalo napríklad o dlhodobé postoje bývalého prezidenta Václava Klausa. Na Slovensku v roku 2005, kedy sa objavila Ústavná zmluva o EÚ, vládna strana KDH mala koncepciu, ktorá ústavnú zmluvu odmietla, a rovnako odmietla neskôr i Lisabonskú zmluvu, obsahovo totožnú s Ústavnou zmluvou. V Poľsku si vláda strany Právo a spravodlivosť vydobyla výnimku z Lisabonskej zmluvy v oblasti rodinného práva.
Naše snahy síce neboli príliš úspešné, ale naše spoločné myslenie v tomto tématickom okruhu pretrváva.
Vzdor voči ideologickej kolonizácii v kultúrnoetických otázkach
Druhým tématickým okruhom je vzdor voči ideologickej kolonizácii nášho priestoru Bruselom a Washingtonom. Pojem ideologická kolonizácia pochádza od pápeža Františka, ale v podstate je obsahovo totožný so starším pojmom kultúrna vojna. Z nášho pohľadu ide o vojnu obrannú, lebo sa bránime najmä pred LGBT+ ideológiou.
Prebieha to už vyše dvadsať rokov. V roku 2002 slovenský parlament na návrh KDH schválil deklaráciu, podľa ktorej EÚ nemá zasahovať do rozhodovania členských štátov v kultúrno-etických otázkach, ako sú ochrana rodiny a ochrana života. Táto deklarácia sa stala vzorom pre podobnú deklaráciu, ktorú schválil poľský Sejm v roku 2003.
V roku 2004 slovenskí ministri vnútra a spravodlivosti na Rade ministrov EÚ vetovali návrh na vzájomné uznávanie registrovaných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia členskými krajinami. V roku 2006 český prezident Klaus vetoval zákon o registrovaných partnerstvách v Česku, i keď jeho veto parlament potom prelomil.
Súčasťou obrannej stratégie bolo prijatie zákonov na ochranu tradičného manželstva v Poľsku, na Slovensku a v Maďarsku. V Česku sa teraz rozhoduje, či bude akceptované manželstvo osôb rovnakého pohlavia. Do tejto chvíle sa však geografická hranica medzi štátmi, ktoré ho majú, a tými, ktoré ho nemajú, značne podobá na líniu niekdajšej Železnej opony. Zrejme je to tým, že krajiny, ktoré majú skúsenosť s komunistickou utópiou, majú obavy z utópií nových.