Ideologický tlak z EÚ stále narastá. Nové zmluvy s progresívnym obsahom, nové medzinárodné zmluvy, nové a nové rezolúcie Európskeho parlamentu, progresívne politiky Európskej komisie a Rady EÚ. A sankcie proti členským krajinám, raz proti Poľsku, potom proti Maďarsku. A to všetko sa deje neustále, covid, necovid, vojna, nevojna. Píše Vladimír Palko. (standard.sk)
Pred týždňom Európsky parlament nenápadne, bez veľkého rozruchu, schválil Istanbulský dohovor. Odozvy na Slovensku neboli takmer žiadne. Prekvapuje to najmä preto, lebo pred tromi rokmi bol oň v slovenskej politike veľký zápas. Slovenský parlament trikrát odmietol dohovor, ale až na tretíkrát takým spôsobom, ktorý aj prezidentka uznala ako správny z ústavného hľadiska.
Zdá sa, že nás ten zápas pred tromi, štyrmi rokmi unavil a odvtedy oddychujeme.
Najprv si pripomeňme, čo je Istanbulský dohovor zač.
O čom je a o čom nie je Istanbulský dohovor
Oficiálne sa volá „Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu“. A pamätajte si najmä jednu vec, v ktorej sa skrýva najväčší podvod tohto dokumentu. On nie je o tom, čo má v názve. Teda on je aj o téme násilia proti ženám, ale najmä je o inom. O čom? Dovoľte, aby som zacitoval zo svojho článku, ktorý som napísal pred štyrmi rokmi:
„To, čo Istanbulský dohovor pridáva k téme, je radikálne a falošné rozšírenie pojmu násilia na ženách, radikálny a falošný dejinný výklad príčin tohto násilia a napokon záväzok signatárov uskutočniť radikálnu kultúrnu revolúciu vo vzťahoch medzi mužmi a ženami, ktorá je nepriateľská voči rodine, a presadiť genderovú ideológiu.“
Prečo sa hlasuje aj v členských štátoch, aj na úrovni EÚ?
Šesť členských krajín EÚ ešte neratifikovalo dohovor a ani sa nechystá. Ako sme spomenuli, Slovensko je jednou z nich. Prečo teda hlasoval Európsky parlament zastupujúci všetky členské krajiny? Lebo Európsky parlament sa hlasovania domáhal a otázku, či napriek nesúhlasu šiestich krajín s dohovorom o ňom hlasovať môže, vyriešil Európsky súdny dvor v prospech Európskeho parlamentu.
Preto sa hlasovalo. Ono sa vlastne hlasovalo dvakrát, lebo politiky EÚ, ktoré sa týkajú náplne dohovoru, sú dve. Jednou sú inštitúcie a verejná správa EÚ, druhou je justičná spolupráca v trestných veciach, azyl a zákaz vyhostenia alebo vrátenia. V prvom hlasovaní zo 751 poslancov hlasovalo za 472, proti 62 a zdržalo sa 73. V druhom bolo za 464, proti 81 a zdržalo sa 45.
Ak by vás niekto presviedčal, že vlastne o nič nejde, neverte mu. Dohovor je zlý duchom aj literou.
Výsledky oboch hlasovaní nájdete pod bodmi 135 a 136 tu. Obe sú takmer totožné. Môžeme ich teda vyhodnocovať, ako keby šlo o jedno hlasovanie. A je to zaujímavé vyhodnotenie. Potvrdzuje stabilitu niektorých zaujímavých úkazov.