Diskusia o tom, či Andrej Babiš bol právom evidovaný ako tajný spolupracovník ŠtB, je legitímna. Rovnako je legitímne diskutovať o tom, či bolo správanie ministerstva vnútra v poriadku, keď uzavrelo s Andrejom Babišom zmier. (standard.sk)
Visí tu vo vzduchu otázka, či Andrejovi Babišovi nepomohli politické známosti na Slovensku, tak ako to tvrdí český premiér Fiala. A ešte aj náš Igor Matovič, ktorý predviedol predstavenie priamo na Václavskom námestí v Prahe s transparentom hlásajúcim, že Babiš je „estébák“.
Aj pre zamedzenie straty historickej pamäti je užitočné pripomenúť si, v akej obrovskej neviditeľnej kontrolnej pavučine bola za komunistickej éry zamotaná celá spoločnosť v bývalom Československu a, samozrejme, v celom sovietskom bloku.
Teda nič proti diskusii na túto tému.
Zároveň má diskusia o Babišovi absurdný rozmer
Zároveň vidíme, že táto spoločnosť, a platí to ako o tej českej, tak i o slovenskej, sa dostala do stavu, v ktorom diskusia o Babišovej spolupráci s ŠtB pôsobí absurdne.
Kto sedí na Pražskom hrade?
Absurdnosť pochopíme, keď si uvedomíme, kto porazil Andreja Babiša v druhom kole českých prezidentských volieb v roku 2023, a teda kto je teraz českým prezidentom. Je ním Petr Pavel.
Petr Pavel, presvedčený prívrženec komunistického režimu, sa stal v roku 1988 príslušníkom Spravodajskej správy Generálneho štábu (SSGŠ). Tá bola výzvednou spravodajskou službou československej armády.
Slúžila rovnako komunistickému režimu ako ŠtB, ibaže ŠtB bola väčšia a predovšetkým po roku 1989 sa vďaka širokej opakovanej diskusii o podstate komunistického režimu dostala oveľa viac do povedomia verejnosti. O SSGŠ sa veľa nehovorilo. Preto je slovo eštebák/estébák všeobecne známe a kompromitujúce, zatiaľ čo slovo „esesgešák“ sa nepoužíva.
To však nič nemení na tom, že charakter oboch inštitúcií bol podobný.
Pripomeňme, že režim, ktorému ŠtB, ale aj SSGŠ slúžili, bol právom vyhlásený za zločinecký.
Tak ako ŠtB pracovala pod vplyvom sovietskej KGB, tak SSGŠ pôsobila pod vplyvom sovietskej vojenskej tajnej služby GRU. ŠtB i SSGŠ boli príkladom podriadenosti Československa Sovietskemu zväzu a pracovali v zmysle propagandistickej lži, podľa ktorej okupácia Československa v roku 1968 armádami Varšavskej zmluvy bola „internacionálnou bratskou pomocou“.
Osobne považujem za smutné, že sa v Česku, v druhom kole prezidentských volieb, stretli dvaja bývalí členovia komunistickej strany, pričom obaja sa zaplietli s komunistickými bezpečnostnými zložkami.
Kto zlyhal viac?
Ale kto zlyhal viac, Babiš alebo Pavel? Pripusťme, že Babiš bol tajným spolupracovníkom. Zlyhal viac tajný spolupracovník, ktorý zoči-voči hrozivej, obávanej ozbrojenej zložke štátnej moci neodmietol spoluprácu, ktorú nenavrhoval on, ale ju od neho požadovala tá zložka?
Alebo viac zlyhal Pavel, ktorý sa dobrovoľne na vlastnú žiadosť stal príslušníkom podobnej zložky?
Samozrejme, že väčšie je zlyhanie Petra Pavla.