Moskovský patriarcha Kirill odporúča privítať Rusov, ktorí ušli pred vojnou a teraz sa vracajú domov ako márnotratných synov. Čiňte pokánie, radí im. Ale čo tým chce naozaj dosiahnuť? Píše profesor Vasil Lipitsky. (standard.sk)
Téma takzvaných kajúcnikov je slovenským čitateľom notoricky dobre známa. Nedávno som mal pocit, akoby sa stala príkladom aj pre Rusko. Ale tam tomu dodali osobitý cveng a trošku iný význam.
Ako čitatelia vedia, po začiatku vojny na Ukrajine tisíce Rusov opustili svoju vlasť. Mnohí z nich sa chcú po čase vrátiť späť. Krajina je však stále vo vojne a ich žiadne srdečné privítanie ani náhodou nečaká. Vlastenecké médiá a aktivisti ich bez rozdielu nazývajú zradcami, pričom toto hodnotenie je podporované aj niektorými politikmi a štátnymi činiteľmi. Dôsledkom toho je, že vracajúci sa emigranti sa stretávajú s mnohými problémami a cítia sa diskriminovaní.
Zdá sa, že problém sa natoľko rozšíril a zhoršil, že sa do jeho riešenia musela zapojiť aj ruská pravoslávna cirkev.
Podobenstvo o márnotratnom synovi
Len teraz v nedeľu – počas ruských Vianoc, – moskovský patriarcha Kirill poskytol tradičný vianočný rozhovor pre štátnu agentúru TASS, ktorý odvysielala aj centrálna štátna televízia Rusko 1. Patriarcha v rozhovore odpovedal na otázku, ako je správne „po kresťansky“ zaobchádzať s takými ľuďmi. Otázka bola položená takto: Máme ich prijať, pomôcť im, alebo sa spoločnosť bez nich stane čistejšou?
Prímas ruskej pravoslávnej cirkvi pripomenul biblické podobenstvo o márnotratnom synovi. „Nie je potrebné odstrčiť človeka, ktorý zhrešil, ak prichádza s pocitom pokánia a uvedomením si svojej viny. Ak sa ľudia, ktorí odišli z Ruska a dokonca sa mu niekde postavili, vrátili s pocitom, že naozaj urobili chybu, tak ich vlasť nemôže odmietnuť,“ povedal patriarcha.