Ukrajina môže byť po protiútoku nútená pristúpiť na kompromis. Píše William Galston, vedúci pracovník Brookings Institution pre Wall Street Journal. (hlavnespravy.sk)
Podpora krajín NATO Ukrajine bude trvať dovtedy, kým ukrajinské jednotky počas súčasnej protiofenzívy nezískajú späť čo najväčšie územie.
A to sa podľa experta nemusí nevyhnutne zhodovať s cieľmi, ktoré si Volodymyr Zelenskyj stanovil, a to dosiahnuť hranice z roku 1991.
„Do konca roka bude podpora prímeria ako predohry k rokovaniam príliš silná na to, aby sa jej dalo odolať, aj keď niektorí východoeurópski spojenci spochybňujú múdrosť tohto postupu,” píše Galston.
Podľa neho „táto krutá realita bude horkou pilulkou na prehltnutie pre väčšinu Ukrajincov”, ktorí boli presvedčení, že cieľ oslobodenia všetkých území je dosiahnuteľný.
Práve s tým expert spája prípravu dohody o bezpečnostných zárukách zo strany NATO.
„Ide však o dohody, ktoré pravdepodobne znamenajú nenávratnú stratu značnej časti medzinárodne uznaného územia Ukrajiny,” píše Galston.
Spája to s volebným cyklom v USA, klesajúcou podporou Ukrajiny medzi republikánmi a možným návratom Trumpa do Bieleho domu.
„Ak pán Zelenskyj nie je pripravený postaviť budúcnosť svojej krajiny na rozmaroch amerických voličov, mal by vážne uvažovať o tom, že získa čo najlepšiu dohodu od svojich spojencov, kým je podpora silná,” uzatvára expert.