Rusko pripravuje návrh zákona, ktorý má zabrániť šíreniu ideológie bezdetnosti (childfree, bezdetný). Je to reakcia na propagáciu liberálnych myšlienok LGBTI+ a bezdetnosti v spoločnosti, ako aj na alarmujúcu demografickú situáciu v krajine. Podľa ruskej Komisie pre ľudské práva propaganda bezdetnosti môže prispieť k zániku národa. Priblížime vám ako vyzerá demografická situácia v Rusku aj na Slovensku a aké sú plány ruských zákonodarcov a reakcie na tieto kroky. (hlavnespravy.sk)
Demografická situácia Ruska
Demografický vývoj v Rusku charakterizuje klesajúci počet obyvateľov, starnúca populácia a výrazné regionálne rozdiely. Po rozpade Sovietskeho zväzu Rusko zaznamenalo výrazný pokles počtu obyvateľov v dôsledku nízkej pôrodnosti, vysokej úmrtnosti a emigrácie. Vláda síce zaviedla opatrenia na podporu vyššej pôrodnosti, napríklad finančné stimuly pre rodiny, ale ich účinky boli obmedzené. Predpokladá sa, že obyvateľstvo bude naďalej starnúť, pričom ubúdanie pracovnej sily bude predstavovať výzvu pre hospodársky rast a sociálne služby. Okrem toho demografické problémy zhoršujú regionálne rozdiely, najmä medzi mestskými a vidieckymi oblasťami, pričom niektoré regióny čelia vážnemu úbytku obyvateľstva.
Ako vyzerajú čísla?
V roku 2023 bude malo Rusko približne 143 miliónov obyvateľov, čo odráža postupný pokles zo 148 miliónov na začiatku 90. rokov. Tento pokles sa pripisuje kombinácii nízkej pôrodnosti, vysokej úmrtnosti a emigrácie. V posledných rokoch sa miera pôrodnosti pohybuje okolo 1,5 dieťaťa na ženu, čo je výrazne pod úrovňou reprodukcie 2,1 dieťaťa. Pritom miera úmrtnosti bola relatívne vysoká a dosahovala približne 14,3 úmrtí na 1 000 obyvateľov, čo bolo spôsobené zdravotnými problémami vrátane vysokej miery úmrtí na alkohol (hoci ročná spotreba je o 2 litre čistého alkoholu nižšia ako napr. v Nemecku, Česku alebo v Rakúsku) a kardiovaskulárne ochorenia. Priemerný vek v Rusku je približne 40 rokov, čo odráža rastúci podiel starších občanov. Očakáva sa, že do roku 2030 sa podiel ľudí vo veku 65 rokov a viac zvýši z približne 15 % na 20 %. Predpokladá sa, že ak budú súčasné trendy pokračovať, počet obyvateľov sa do roku 2030 zníži na približne 137 miliónov. Tento pokles by mohol prehĺbiť nedostatok pracovných síl, najmä v odvetviach závislých od mladých pracovníkov.
Vyhliadky do budúcnosti
Demografická budúcnosť Ruska môže závisieť od imigrácie a hospodárskych podmienok. Ak sa krajine podarí prilákať migrantov a zlepšiť životné podmienky, mohla by zmierniť niektoré negatívne trendy. Pretrvávajúca nízka pôrodnosť a zdravotné problémy však budú pravdepodobne aj v nasledujúcich desaťročiach predstavovať výzvu pre jej demografickú situáciu. Rusko zaznamenalo významnú vnútornú migráciu, keď sa ľudia sťahujú z vidieckych oblastí do mestských centier. Okrem toho bola imigrácia z bývalých sovietskych republík rozhodujúcim faktorom pri stabilizácii obyvateľstva v niektorých regiónoch. V Moskve a ďalších veľkých mestách dochádza k nárastu počtu obyvateľov, ktorý je spôsobený ekonomickými príležitosťami. Naopak, mnohé regióny na Sibíri a Ďalekom východe čelia výraznému úbytku obyvateľstva, pričom niektoré oblasti stratili za posledné desaťročie až 10 % obyvateľstva. Zvýšená imigrácia by mohla pomôcť kompenzovať demografický pokles. Schopnosť Ruska prilákať migrantov, najmä zo susedných krajín, bude mať kľúčový význam pre stabilizáciu populácie.
Hospodárske dôsledky
Starnutie obyvateľstva a úbytok pracovnej sily môžu brzdiť hospodársky rast. Očakáva sa, že pracovná sila sa v nasledujúcom desaťročí zníži približne o 10 %, čo bude predstavovať problém pre produktivitu a systémy sociálneho zabezpečenia.
Politické reakcie – boj proti propagácii bezdetnosti
Ruská vláda zaviedla rôzne politiky zamerané na zvýšenie pôrodnosti, ako napríklad finančné stimuly pre rodiny a zlepšenie zdravotníckych služieb pre matky. Účinnosť týchto opatrení však zostáva neistá. Okrem ekonomických stimulov na podporu pôrodnosti ruská Štátna duma plánuje schváliť iniciatívu na zákaz propagácie bezdetnosti. Podľa poslankyne Štátnej dumy Iriny Filatovovovej sa iniciatíva nedotkne osobného presvedčenia občanov. O návrhu zákona sa v obmedzenom formáte diskutovalo na vypočúvaniach vo Verejnej snemovni, kde tiež našiel podporu.
Šéfka Výboru Štátnej dumy pre ochranu rodiny Nina Ostaninová na svojom kanáli v Telegrame označila iniciatívu na zákaz šírenia ideológie bezdetných (childfree) ľudí v Rusku za správnu a upozornila na potrebu vytvoriť podmienky na prekonanie demografickej krízy. „Považujem za extrémistickú iniciatívu uznať propagandu odmietania rodiť deti. Je to propaganda analogická s propagandou LGBT komunity, ktorá je v Rusku zakázaná. Zároveň pripomínam, že najdôležitejšie je tu vytvoriť podmienky na prekonanie demografickej krízy,“ napísala Ostaninová. Dodala, že pri prijímaní takýchto rozhodnutí sa oplatí aj kvalitatívne posilniť sociálnu podporu rodín. Stojí za to začať s mladou rodinou, so zabezpečením jej bývania a práce s dôstojným platom, domnieva sa poslankyňa. „A bezdetnosť je, samozrejme, šialenstvo a šíritelia takýchto myšlienok sú buď blázni, alebo nepriatelia,“ uzavrela Ostaninová.
Námestník ministra spravodlivosti Vsevolod Vukolov potvrdil, že Rusko pripravuje návrh zákona, ktorý má zabrániť šíreniu ideológie childfree.
Povedie propaganda bezdetnosti k demografickej diere?
Pojem „Childfree“ bol vnútený niekoľkým generáciám a stal sa módnym, môže viesť k demografickej diere a nakoniec k zániku celého národa, uviedla podpredsedníčka Komisie pre ľudské práva KĽP Irina Kirkorovová.
Poslankyňa Dumy Irina Filatovová uviedla, že pracovná skupina Dumy pre ochranu tradičných hodnôt pripravuje návrh zákona o zákaze propagácie Childfree v informačnom priestore. „Určite pojem ‘childfree’ nekorešponduje s tými základnými morálnymi a duchovnými hodnotami a kategóriami, ktoré sú stanovené v dekréte prezidenta. Vo všeobecnosti „childfree“ nie je náš pojem, nevymysleli sme ho my, ale bol vnútený niekoľkým generáciám a, žiaľ, stal sa módnym. Žiaľ, ide o roky ideologickej propagandy autorov tohto pojmu,“ povedala Kirkorovová, komentujúc pripravovaný návrh zákona v Štátnej dume, ktorý má zakázať propagáciu bezdetnosti v informačnom priestore.
„Nám však nestačí, aby sme išli len na zákaz. Zákaz predsa nevytvorí podmienky a ochotu mať deti vo všetkých generáciách. Teraz je našou hlavnou úlohou zatraktívniť status veľkej rodiny, vytvoriť podmienky na to, aby sa byť mamou a otcom s mnohými deťmi stalo prestížne, dôležité a potrebné pre blaho a rozvoj rodiny,“ dodala Kirkorovová.
Ministerstvo spravodlivosti RF vyzvalo poslancov, aby to v boji proti ideológii bezdetných ľudí nepreháňali. Námestník ministra spravodlivosti Vsevolod Vukolov na Petrohradskom medzinárodnom právnom fóre povedal, že sa bude riadiť iniciatívou poslancov, ktorí navrhli obmedziť šírenie ideológie bezdetnosti, ale hlavné je tu nedopustiť excesy.
A ako vyzerá demografický vývoj Slovenska?
V roku 2023 bude malo Slovensko približne 5,4 milióna obyvateľov, čo odráža stabilný rast v posledných rokoch, ktorý je spôsobený najmä prirodzeným prírastkom a prisťahovalectvom. Miera pôrodnosti je približne 1,5 dieťaťa na ženu (teda rovnako ako v Rusku), čo je mierne pod priemerom Európskej únie. Tento údaj naznačuje pokračujúci trend nízkej pôrodnosti, ktorý je charakteristický pre mnohé európske krajiny. Miera úmrtnosti je približne 10,3 úmrtí na 1 000 obyvateľov, čo je ovplyvnené starnutím obyvateľstva a zdravotnými problémami súvisiacimi so životným štýlom. Priemerný vek na Slovensku je približne 42 rokov, pričom približne 19 % obyvateľstva je vo veku 65 rokov a viac. Očakáva sa, že tento podiel sa v nasledujúcich desaťročiach výrazne zvýši, čo povedie k vyššiemu pomeru závislosti.
Slovensko zaznamenalo mierny prílev prisťahovalcov, najmä z Ukrajiny a iných krajín EÚ, čo prispelo k rozmanitosti pracovnej sily. Cieľom nedávnych politík bolo prilákať kvalifikovanú pracovnú silu, aby sa čelilo potenciálnemu nedostatku pracovnej sily.
Predpokladá sa, že počet obyvateľov Slovenska sa do roku 2050 stabilizuje na úrovni približne 5,5 milióna, pričom rast bude okrajový. Scenáre však naznačujú potenciálny pokles, ak sa zachová súčasná pôrodnosť a migračné modely. Starnutie obyvateľstva pravdepodobne zaťaží systémy sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti. Pracovná sila sa môže zmenšiť, čo povedie k zvýšenému dopytu po zahraničnej pracovnej sile na udržanie hospodárskeho rastu a produktivity.
Budúcnosť bude závisieť od účinných imigračných politík a iniciatív na posilnenie ekonomickej podpory rodín vrátane bývania, ktoré skôr ako politika boja s propagandou bezdetnosti a LGBTI+ v konečnom dôsledku budú formovať demografickú odolnosť Slovenska.