Muftiát severného Kaukazu vydal začiatkom júna vyhlásenie, ktorým podporil úplný zákaz nosenia nikábov, závojov zakrývajúcich ženám celú tvár okrem očí. (standard.sk)
„My, moslimovia severného Kaukazu, rovnako ako naši predchodcovia, teológovia, podporujeme názor väčšiny islamských učencov, že nikáb nie je povinný. Tvrdenie niektorých ľudí, že tvár a ruky sú v islame awrah, je nespoľahlivé, neprijateľné a v islame dokonca zakázané, ak spôsobuje zmätok a rozkol v spoločnosti. Nikáb na severnom Kaukaze nikdy nebol tradičnou formou oblečenia,“ píše sa vo vyhlásení.
Rozhodnutie zakázať veriacim nosenie nikábu predstavitelia muftiátu odôvodnili zásadou „neškodiť sebe, islamu a ani celej spoločnosti“. Nosenie nikábu, burky a iných pokrývok hlavy, ktoré zakrývajú tvár, duchovní predstavitelia v podmienkach moderného Ruska považujú za praktickú ujmu moslimom, keďže takáto praktika spôsobuje nezhody v medzináboženských a medzietnických vzťahoch.
Ešte 2. júna uvalil na nosenie nikábu fatwu muftí Dagestanu Achad-Afandi Abdulaiev. Reagoval tým pravdepodobne na skoršie slová hlavy Dagestanu Sergeja Melikova. Ten krátko po teroristickom útoku, ktorý si 23. júna v tejto severokaukazskej republike vyžiadal 27 životov (vrátane 5 útočníkov), označil nosenie nikábov za bezpečnostné riziko.
Deň po vyhlásení muftiátu severného Kaukazu vydal vyhlášku dočasne zakazujúcu nosenie nikábov aj muftí Karačajsko-Čerkeska. „Duchovná správa moslimov Karačajsko-Čerkeska považuje nosenie nikábu v moderných podmienkach v Rusku za zakázané, kým nebudú odstránené identifikované hrozby a nedôjde k novému teologickému záveru,“ vyhlásil miestny muftí Ismail-Chadži Berdiev.
Karačajsko-čerkeský muftiát pritom zdôraznil, že nie je dôvod na úplný a trvalý zákaz nosenia nikábu, avšak obmedzenie jeho nosenia v kontexte bezpečnostných hrozieb je prijateľné.