Mnohí si mysleli, že po nedávnom protiústavnom rozhodnutí vlády odovzdať Ukrajine nadzvukové lietadlá MiG-29 bude apetít podporovať vojnu ministra Jaroslava Naďa aspoň na nejaký čas utlmený. Opak je však pravdou, Naď má už vyhliadnutú ďalšiu techniku zo slovenských rezerv, ktorú by rád poslal východným susedom. (hlavnespravy.sk)
Denník Nový čas v pondelok informuje, že aktuálne „sa zvažuje“ aj potenciálne darovanie tankov typu T-72, pričom SR údajne disponuje 30 kusmi tejto techniky.
Znovu, rovnako ako pri stíhačkách, sa v médiách zdôrazňuje, že ide o staršie 40-ročné stroje. Autori pripomínajú, že tanky sú „roky nemodernizované“ a nemáme na nich dosť náhradných dielov. Minister obrany Naď takýto transfer nevylúčil. Podotkol ale, že by si slovenské T-72 vedel predstaviť na Ukrajine iba v takom prípade, ak by Ozbrojené sily SR ešte predtým alebo ako náhradu získali modernejšie západné tanky. „Len za predpokladu, že dostaneme 30 tankov západnej výroby ako náhradu, kus za kus,“ hovorí.
V médiách sa spomína, že by mohlo ísť o ďalšie stroje nemeckej výroby Leopard. Jeden z 15 už odsúhlasených tankov, ktoré Nemecko poskytne Slovensku ako náhradu za 30 bojových vozidiel pechoty (BVP-1) darovaných Ukrajine sa už nachádza na Slovensku.
Ostatné tanky prídu postupne do konca roka 2023. Rezort obrany v novembri 2022 podpísal príslušné dohody v Bruseli. Zavŕšil tak niekoľkomesačné rokovania s nemeckým ministerstvom obrany a spoločnosťou Rheinmetall (viac v článku).
Táto technika má byť podľa vyjadrení rezortu obrany pred zaradením do výzbroje OZ modernizovaná. Nemecké tanky majú byť vybavené komunikačnými a informačnými systémami, ktoré budú kompatibilné so systémami zavedenými v OZ SR. Súčasťou daru je aj tanková munícia, výcvik posádok i údržby, ako aj náhradné dielce a logistická podpora.
„Ozbrojené sily SR takýmto spôsobom získajú tanky západnej výroby, pre ktoré budeme vedieť bez problémov získať náhradné diely, ale tiež zabezpečiť služby na údržbu a modernizáciu. Zároveň týmto spôsobom posilňujeme našu bilaterálnu spoluprácu s Nemeckom, z ktorého sa pod súčasným vedením stáva významný aktér budovania obranyschopnosti Európy,” uviedol v novembri Naď.