Spomienka na kňaza a pedagóga, ktorý skončil v komunistických väzeniach za to, že neudal svojho kaplána, ktorý po roku 1948 odišiel za hranice, pretože sa bál zatknutia pre vieru. Režim za to v kňazovi Peckovi videl zradcu a kolaboranta cudzej moci. Píše Štefan Chrappa. (standard.sk)
Dominik Pecka sa narodil 4. augusta 1895, na dnešný deň pred 128 rokmi. Zomrel 1. mája 1981. Bol českým rímskokatolíckym kňazom, významným spisovateľom, filozofom, pedagógom a v neposlednom rade aj politickým väzeň komunizmu.
S jeho dielom som sa prvýkrát stretol pred rokmi, keď sa mi do rúk dostala jeho kniha Z denníku marnosti vydanej v roku 1993, teda dvanásť rokov po Peckovej smrti.
Táto kniha je reflexiou kňazovho života, opisuje v nej čas strávený vo väzení, uvažuje nad tým, prečo je cirkev stále v opozícii so svetom a prečo cirkev a katolícke učenie celé stáročia prekáža politike.
Ako jeden z mála teológov vyslovuje tézu o tom, že prenasledovanie cirkvi v dejinách je odpoveďou vonkajšieho sveta na to, že sa cirkev okrem svojho zásadného poslania, privádzať ľudí k Bohu, vmiešava do politiky.
Na základe toho sa stáva cirkev nepriateľom pre totalitné režimy, pre fašizmus i komunizmus v dvadsiatom storočí.
Na základe tejto knihy som sa dopátral k dedičom Peckovho diela a v Brne som sa stretol s pani Annou Mackovou, neterou Dominika Pecku.
Táto sympatická žena, ktorá pracovala aj pre české katolícke rádio Proglas a vo voľnom čase vypomáhala na onkológii, mi zo svojho archívu zapožičala vzácne, dnes prakticky nezohnateľné diela jej strýka.
Bol som ohromený múdrosťou a rozhľadom Dominika Pecku. Jeho dielo je rozsiahle a zahŕňa desiatky kníh. Jeho myšlienky sú aktuálne aj po takmer sto rokoch od ich prvého publikovania.
V knihách rozoberá vzťah vedy a viery, filozofie a teológie, svoju pozornosť upriamuje aj na pedagogickú činnosť a zlepšovanie pedagogických procesov, hľadá pravdu o človeku.
Jednoducho osvietený človek svojej doby, snáď jeden z najosvietenejších.
Zvlášť cenné sú jeho pamäte a postrehy o rozpade cirkvi pri zániku monarchie a vzniku Československa v roku 1918.