Brusel sa vydáva americkou cestou. Európska komisia (EK) chce postihnúť čínske spoločnosti predávajúce do Ruska tovar, ktorý sa môže použiť aj na ukrajinskom bojisku. Spojené štáty pritom zaviedli obdobné opatrenia voči niektorým čínskym firmám už skôr a proti Číne vedú už dlhšie protekcionistickú obchodnú politiku. Je to však v danej situácii správny krok aj pre Európu? (standard.sk)
Prvýkrát od začiatku vojny na Ukrajine sa z európskych kuloárov ozval návrh na uvalenie sankcií voči čínskym spoločnostiam kvôli podpore ruskej vojenskej mašinérie. V novom balíku sankcií EÚ bolo podľa informácií denníka Financial Times uvedených sedem čínskych podnikov (z toho päť so sídlom v Hong Kongu). Ďalšie zahraničné médiá hovoria až o ôsmich firmách. Spoločnosti mali byť obvinené z predaja zariadení, ktoré by sa mohli použiť v zbraniach.
„Vzhľadom na kľúčovú úlohu elektronických komponentov, ktoré ruský vojenský a priemyselný komplex využíva na podporu agresívnej vojny proti Ukrajine, je vhodné zahrnúť aj niektoré ďalšie subjekty v tretích krajinách zapojené do obchádzania obchodných obmedzení, ako aj niektoré ruské subjekty zapojené do vývoja, výroby a dodávok elektronických komponentov pre ruský vojenský a priemyselný komplex,“ stojí v návrhu Európskej komisie, na ktorý britský denník odkazuje.
Komisia tiež navrhuje uvaliť sankcie na niektoré iránske spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výrobe a dodávkach bezpilotných lietadiel do Ruska. Chce tiež rozšíriť zoznam zakázaného tovaru, ktorý nebude môcť putovať z Únie do Ruska. Nové sankcie sú tiež zamerané na obchádzanie sankcií vo všeobecnosti, dopĺňa britský denník.
„Tento balík sa zameriava […] aj na tovar, ktorý bolo zakázané vyvážať do Ruska (a na) zabránenie tomu, aby sa tento tovar dostal do Ruska a jeho vojensko-priemyselného komplexu,“ cituje portál Euronews pondelkové vyjadrenie hovorcu EK.
Americkou cestou