Národná mena Ruskej federácie sa od začiatku roka voči doláru postupne prepadáva a v nedeľu dosiahla najnižšiu hodnotu za posledných 16 mesiacov, čiže od obdobia krátko po začatí vojny na Ukrajine a uvalení prvých balíkov západných sankcií. Teraz mierne koriguje, ale výrazná zmena trendu sa nepredpokladá. A ruské hospodárstvo medzitým výrazne rastie. (standard.sk)
Po zavedení rozsiahlych sankcií západnými krajinami v dôsledku invázie Ruska na Ukrajinu sa rubeľ prepadol na rekordne nízku úroveň, keď bolo treba dať podľa oficiálneho kurzu za jeden dolár v istých momentoch vyše 130 rubľov. Ruská centrálna banka však vtedy promptne zaviedla kapitálové kontroly, ktoré limitovali výbery či nákupy v americkej mene, a hodnotu tej domácej stabilizovala. V priebehu leta ostatného roka sa výmenný kurz pohyboval na sedemročnom maxime, v rozmedzí 50 až 60 rubľov za dolár.
Koncom jesene však rubeľ začal opäť strácať dych. Od januára oslabil o 26 percent, čím sa podľa denníka Guardian stal národnou menou s tretím najhorším trendom na svete v roku 2023.
V nedeľu 13. augusta tohto roka prekonal dôležitú psychologickú métu voči doláru. Negatívnu. Jeden „zelený George Washington“ sa obchodoval za vyše 100 rubľov. A aj keď to nie je najhorší výmenný kurz, aký si ruská mena pripísala od 24. februára 2022 na svoje konto, prichádza po postupnom a dlhodobom oslabovaní.
Čo je za tým?
Celá záležitosť by sa dala zhrnúť do jednej-dvoch viet. Klesol vývoz, čím aj devízové príjmy, zatiaľ čo dovoz sa stabilizoval na zhruba predvojnovej úrovni. A napomohli tomu vysoké vládne výdavky a pomerne hlboký deficit štátneho rozpočtu.
A teraz postupne.