Po viac ako roku a dvoch mesiacoch sa na kolaps ruskej ekonomiky stále čaká. Napriek tomu, že sa prvotné veľké očakávania nenaplnili, Kremeľ kvôli uvaleným sankciám krváca. No obete sú aj na Západe. Nastal čas prehodnotiť sankčnú politiku? (standard.sk)
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa na ruské osoby, spoločnosti, výrobky a technológie uvalilo viac ako 11-tisíc nových sankcií. Deň pred prvým výročím tejto udalosti to uviedlo Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie. No aj keď je celá táto sieť obmedzení voči Moskve naozaj impozantná, nepriniesla to, čo sa spočiatku očakávalo – rozvrat tamojšieho hospodárstva. Nedošlo na Bidenove vyhlásenie, že „ruská ekonomika je na ceste zmenšiť sa na polovicu“. Ruský produkt v minulom roku síce klesol o vyše dve percentá, ale predpovediam o hlbokom prepade sa oblúkom vyhol.
Napriek tomu nemožno povedať, že sankcie nefungujú. Práve naopak, mnoho z nich plní ciele, ktoré očakávali rozvážnejší lídri a analytici po tom, čo sa vidina rýchleho kolapsu zmietla zo stola.
Embargá
Najväčšie obmedzenia zamerané na ruský export komodít vstúpili do platnosti 5. decembra a 5. februára, keď EÚ zakázala (okrem zopár výnimiek) dovážať na svoje územie ruskú ropu a neskôr aj produkty z nej. Opatrenie prišlo naraz s cenovými stropmi, ktoré zaviedli aj členské štáty G7. Tie určili maximálnu cenu, za ktorú mohli ruské spoločnosti vyvážať ropu do tretích krajín, na úroveň 60 dolárov. O celom mechanizme písal Štandard tu.
Cieľom mechanizmu bolo podľa vyjadrení viacerých západných lídrov znížiť nadmerné príjmy Moskvy z predaja komodít (ropy a ropných produktov) a zároveň nezamedziť ich toku na trh a nespustiť inflačný impulz v západných krajinách.
To sa zatiaľ naozaj darí napĺňať. Podľa údajov Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) boli príjmy Kremľa z predaja komodít v minulom mesiaci o 43 percent nižšie ako v marci roku 2022. Podobné čísla platili aj pre február a január. Do ruskej pokladnice pritieklo o 42 percent, respektíve 36 percent menej financií než pred rokom.
Medzitým však objem komodít dodávaných z Ruska na svetové trhy výraznejšie neklesol. Práve naopak, export ruskej ropy a ropných produktov v marci stúpol na najvyššiu úroveň od apríla roku 2020.
Ponuka bola dokonca taká vysoká, že Vladimir Putin aj združenie vývozcov ropy OPEC+ vyhlásili, že znížia vývozné kvóty a stlačia ponuku ropy, aby zdvihli jej cenu. Tá totiž od prvotného šoku z narušenia reťazcov postupne vytrvalo klesala, čo mala na svedomí jej dostatočne vysoká ponuka na svetovom trhu a tiež obavy z prichádzajúcej recesie. Ani to však veľmi nepomohlo a ceny ropy po krátkom vyskočení opäť klesajú.
Sankcie na dovoz
Úlohu si plnia aj mnohé ďalšie sankcie. Okrem represívnych opatrení voči ruským oligarchom sa ich najviac zameriava na ruský dovoz tovaru zo západných krajín.
Tip redakcie: Prečítajte si aj ďalšie články Samuela Kolesára: Cesta amerických čipov, ktoré končia v ruských zbraniach a V čom sa kolaps First Republic Bank líši od tých predošlých.