Jedným z prvých, kto vo verejnom diskurze prirovnal ekonomickú silu Ruska k hospodárstvu Talianska, bol ešte v roku 2014 senátor Lindsey Graham. Tento naratív o slabom ruskom hospodárstve kŕmený porovnávaním nominálnych HDP však stojí na vode. (standard.sk)
Poukazovanie na nízky ruský HDP a jeho porovnávanie so štátmi ako Taliansko, Kanada či s Beneluxom bolo vídať ešte pred začiatkom samotnej invázie na Ukrajinu. Postupne sa stalo pravidelnou súčasťou západnej propagandy o hospodársky labilnom obrovi, ktorému sankcie rýchlo podrazia nohy, a ktorý je iba veľkou čerpacou stanicou.
Na prvý pohľad sa pritom zdá, že ide o jasný prípad. Talianska a ruská ekonomika si boli v roku 2013 z pohľadu nominálneho HDP veľmi blízko, keď produkovali hodnotu 2,14 bilióna amerických dolárov resp. 2,29 bilióna amerických dolárov. V posledných rokoch dokonca Rím výrazne predbehol Moskvu, keď bola veľkosť jeho hospodárstva na úrovni 2,11 bilióna dolárov a ruský HDP predstavoval 1,78 bilióna dolárov. Veľkosť hrubého domáceho produktu je pritom už dlhodobo preferovanou metódou merania veľkosti a sily hospodárstva krajiny. A to hralo v prospech západných prognóz o rýchlom prepade a oslabení Ruska.
Prežilo by však Taliansko smršť západných sankcií? V niečom bude háčik
Ak by bolo Rusko bývalo naozaj ekonomicky slabé, sankcie by ho rýchlo zložili na kolená, tak ako spočiatku mnohí predpovedali. Pri pohľade na fungovanie európskych ekonomík je priam nepredstaviteľné, že by sankcie, aké sa zaviedli voči Rusku, niektorá z krajín samostatne prežila. Len odpojenie od Swiftu by krajina zapojená v západnom bankovom systéme nemusela rozdýchať, nehovoriac o blokovaní importu tovarov.
Prečo teda Rusko stojí na nohách a stále nedošlo na vyjadrenie Joea Bidena z marca 2022, že „ruská ekonomika je na ceste zmenšiť sa na polovicu“? Ako to, že krajina s veľkosťou HDP na úrovni Talianska je takým veľkým hráčom, že americká ministerka financií Janet Yellenová nedávno pripustila, že západné sankcie ohrozujú hegemóniu amerického dolára?
Z iného uhla
Na správnu cestu môže naviesť už samotná zmena pohľadu na hrubý domáci produkt a jeho meranie v parite kúpnej sily (PPP). V skratke povedané, to namiesto výmenných kurzov zachytáva relatívne pomery cien toho istého tovaru alebo služby v národnej mene v rôznych krajinách. Často sa používa na spoľahlivé porovnanie dvoch ekonomík.
Americké periodikum National Interest, ktoré sa zaoberá medzinárodnými vzťahmi, zverejnilo tento týždeň na svojej webstránke text, v ktorom píše, že na neprimeranosť ukazovateľa nominálneho HDP poukázal prednedávnom aj renomovaný francúzsky ekonóm Jacques Sapir.
Ten skonštatoval, že HDP Ruska meraný v parite kúpnej sily v bežných cenách (3,74 bilióna dolárov v roku 2013, 4,81 bilióna dolárov v roku 2021) je bližšie k HDP Nemecka (3,63 bilióna dolárov v roku 2013, 4,85 bilióna dolárov v roku 2021) ako k HDP Talianska (2,19 bilióna dolárov v roku 2013, 2,74 bilióna dolárov v roku 2021). Podobne by dopadlo porovnanie HDP týchto štátov meraných v parite kúpnej sily v stálych cenách z roku 2017.