Rusko kvôli rusofóbnej politike Kanady v nej nevidí partnera pre spoluprácu v Arktíde, hoci na rozdiel od Ottawy je Moskva v regióne samostatným hráčom, ktorý si môže samostatne vybrať, s kým bude spolupracovať, povedal pre agentúru TASS ruský veľvyslanec v Ottawe Oleg Stepanov, keď komentoval vyhlásenie kanadského premiéra Marka Carneyho, že Ottawa neplánuje spolupracovať s Moskvou v Arktíde. (hlavnespravy.sk)
„Tieto pocity sú vzájomné. Rusofóbna politika súčasného liberálneho kabinetu, ktorý je v skutočnosti dočasný, vyformovaný za predchádzajúceho premiéra [Justina Trudeaua], neumožňuje Rusku vidieť v kanadskej strane spoločníka v otázkach polárnych oblastí,” povedal.
„Dôležité však je, že Rusko je na rozdiel od Kanady v Arktíde absolútne sebestačné. Môžeme si samostatne vybrať, s kým sa tam budeme stretávať a s kým budeme konštruktívne spolupracovať, zatiaľ čo Kanada takúto možnosť nemá.”
Diplomat dodal, že Carney predtým povedal, že kanadské úrady nemajú v úmysle spolupracovať s Ruskom v otázkach týkajúcich sa Arktídy, pretože to nie je podobne zmýšľajúci národ.
Rusko je otvorené spolupráci so Spojenými štátmi pri zabezpečovaní stability v arktickom regióne, uviedlo ruské veľvyslanectvo v Dánsku pre Izvestija.
„Rusko predpokladá, že bezpečnosť v Arktíde by sa mala budovať spoločným úsilím krajín regiónu prostredníctvom dialógu a spolupráce.
„Rusko je otvorené spolupráci s USA na obojstranne výhodnom základe v záujme zabezpečenia stability a udržateľného rozvoja Arktídy,” uviedlo veľvyslanectvo v súvislosti so správami o návšteve americkej delegácie v Grónsku.
Ruský prezident Vladimír Putin začiatkom tohto týždňa povedal, že je presvedčený, že Spojené štáty budú naďalej presadzovať svoje vojenské, politické a hospodárske záujmy v arktickom regióne.
Prezident sa vyjadril aj k plánom Washingtonu získať kontrolu nad Grónskom, pričom poznamenal, že je to vecou rozhodnutia dvoch suverénnych štátov – Dánska a Spojených štátov. Putin dodal, že to „nemá žiadny vzťah” k Rusku.