Rusko chcelo s celou Ukrajinou zopakovať niečo podobné, ako v roku 2014 dokázalo na Kryme. Nesúhlasím s Putinom, keď hovorí, že Rusi a Ukrajinci sú jeden národ. Pre Štandard to hovorí popredný ruský expert na medzinárodné vzťahy Fiodor Lukianov.
Vo februári 2008, keď západní lídri zvažovali, či ponúknuť Ukrajine a Gruzínsku členstvo v NATO, William Burns – vtedajší veľvyslanec USA v Rusku – poslal z Moskvy do Washingtonu dlhý telegram, v ktorom varoval pred vážnym nebezpečenstvom takejto politiky. Dnes už známy telegram nazval „Nyet znamená nyet: Ruské červené čiary ohľadom rozširovania NATO“. Burns v ňom pomerne podrobne opísal výsledky diskusií, ktoré o tejto otázke viedol so širokou škálou ruských predstaviteľov a odborníkov na zahraničnú politiku – vrátane akademikov a vedúcich predstaviteľov mimovládnych organizácií, ktorí boli jednoznačne prozápadne orientovaní. Všetci bez výnimky varovali, že členstvo ktorejkoľvek krajiny v NATO – ale najmä Ukrajiny – by bolo všeobecne vnímané ako vážna vojenská hrozba pre Rusko a nebezpečná provokácia, čo by viedlo k najrôznejším problémom pre región, ako aj pre vzťahy medzi USA a Ruskom.
V mimoriadne prezieravej pasáži Burns spomína, ako ho experti varovali, že vzhľadom na silné rozpory v Ukrajine v súvislosti s členstvom v NATO sa „Rusko obzvlášť obáva“, že táto otázka „by mohla viesť k veľkému rozkolu“ na Ukrajine a „v najhoršom prípade k občianskej vojne“. V takom prípade by sa „Rusko muselo rozhodnúť, či zasiahnuť, a to je rozhodnutie, ktorému Rusko nechce čeliť“. Je zrejmé, že veľvyslanec Burns pochopil závažnosť týchto varovaní a dokázal vysvetliť, prečo by sa mali brať vážne.