Od 6. novembra 2024 sa v Ruskom dome v Bratislave koná výstava Ruský výtvarník Igor Grabar, vynikajúci syn rusínskeho národa, zo zbierok Tretiakovskej galérie, Ruského múzea, Všeruského vedeckého reštaurátorského centra I. E. Grabara, Ruského štátneho archívu filmových, fotografických a zvukových dokumentov, Vologodského múzea-rezervácie a Jegorievskeho múzea histórie a umenia. (slovakia.mid.ru)
Na vernisáži úvodným slovom všetkých prítomných pozdravil osobitný predstaviteľ prezidenta Ruskej federácie pre medzinárodnú kultúrnu spoluprácu M. Je. Švydkoj, ktorý vyzdvihol všestranný talent I. E. Grabara ako umelca, vedca, verejného činiteľa a reštaurátora a poďakoval organizátorom, že za takú krátku dobu vytvorili dôstojnú expozíciu o oddanom služobníkovi ruského umenia.
Ruský veľvyslanec na Slovensku I. B. Bratčikov vo svojom príhovore pripomenul rusínsky pôvod I. E. Grabara: jeho otec, rusínsky verejný činiteľ a poslanec uhorského snemu Emmanuil Grabar, a matka Oľga Dobrianská, ktorí sa venovali osvetovej činnosti v Haliči, boli stúpencami slavianofilského hnutia na Podkarpatskej (Uhorskej) Rusi, v dôsledku čoho boli koncom 19. storočia spolu so svojimi deťmi nútení emigrovať do Ruska.
Výtvarná a fotodokumentárna výstava približuje Igora Grabara (1871 – 1960) vo všetkých jeho podobách: ako umelca, múzejného reformátora, jedného z organizátorov všeruskej ochrany a reštaurovania starých pamiatok. Súčasťou výstavy sú fotografie a videomateriály o jeho živote a diele, ako aj početné publikácie, v ktorých uverejňoval svoje vedecké práce, katalógy umeleckých diel Tretiakovskej galérie z rokov 1912 a 1917, katalógy osobných výstav umelca z rokov 1947 a 1951. Prezentované sú reprodukcie kľúčových diel I. E. Grabara – veľkolepých, efektných, prekypujúcich životom – zo zbierok Tretiakovskej galérie a Ruského múzea.