Lunárny modul Luna-25 odštartoval k Mesiacu na palube nosnej rakety Sojuz-2.1b v piatok z kozmodrómu Vostočnyj, ktorý sa nachádza 5450 kilometrov východne od Moskvy, informuje Magyar Nemzet. (hlavnespravy.sk)
Ide o prvú misiu ruského programu prieskumu Mesiaca. Predchádzajúca Luna-24, ktorá bola vypustená zo Sovietskeho zväzu v roku 1976, priniesla späť na Zem 170 gramov vzoriek pôdy.
Podľa ruskej štátnej vesmírnej agentúry Roskosmos má Luna-25 uskutočniť svoje pristátie v drsnom teréne južného pólu Mesiaca, severne od krátera Boguslavskij, v oblasti neprístupnej slnečnému žiareniu. Predtým všetky sondy pristávali v oblasti mesačného rovníka.
Hlavnou úlohou Luny-25 je analyzovať zloženie pôdy v blízkosti polárnej oblasti Mesiaca a potvrdiť alebo vyvrátiť hypotézy týkajúce sa prítomnosti vody. Jej vrták prenikne 40 centimetrov hlboko pod povrch. Bude sa testovať aj nová pristávacia technológia. Podľa plánov bude let trvať štyri až päť a pol dňa. Sonda strávi tri až sedem dní na obežnej dráhe okolo Mesiaca vo výške asi 100 kilometrov, aby sa pripravila na pristátie.
Konštrukcia Luny-25 pozostáva z dvoch hlavných častí: spodnej pristávacej plošiny a horného prístrojového kontajnera.
Na palube sondy je asi 31 kilogramov vedeckého vybavenia určeného na štúdium lunárneho regolitu a exosféry. Prístroje sú schopné prehrabávať pôdu a odoberať vzorky. Dĺžka trvania výskumnej práce je naplánovaná na jeden rok. Luna-26, ktorej štart sa očakáva v roku 2027, a neskôr Luna-27 a Luna-28 budú vykonávať zložitejšie vedecké úlohy. Posledná prinesie vzorku arktického materiálu Mesiaca späť na Zem.
Roskosmos chce vyslať ruských kozmonautov na Mesiac v roku 2030.
Na Mesiaci sa zatiaľ podarilo pristáť iba trom krajinám – Sovietskemu zväzu, Spojeným štátom a Číne.