Donald Trump má podľa neho šancu vyhrať voľby, ale chýba mu schopnosť republikánov zareagovať na to, ako sa menia volebné pravidlá, aké stranícke a jednostranné sú médiá, ako fungujú sociálne siete a že republikáni s týmto deficitom zatiaľ nič nerobia. (standard.sk)
Michael Anton je neprehliadnuteľný zjav. A to nielen vďaka vysokej postave, trochu snobským spôsobom, kvalitnému obleku a kultivovanej angličtine. V minulosti pracoval pre mýtmi opradenú investičnú spoločnosť BlackRock, investičnú banku Citigroup, aj Ruperta Murdocha osobne, keď mu písal prejavy a tlačové vyhlásenia.
Anton (ročník 1969) je však najmä provokatívny autor, ktorý ešte pred voľbami v roku 2016 podporil Donalda Trumpa, keď konzervatívcov, ktorí by umožnili zvolenie Hillary Clintonovej za prezidentku, prirovnal k pasažierom letu 93, ktorí by sa nepokúsili zbaviť islamistických únoscov lietadla. Text podpísal pseudonymom Publius Decius Mus, ktorý bol rímskym konzulom a vyšiel v Claremont Review of Books.
Anton neskôr pracoval pre vládu Donalda Trumpa v úrade pre národnú bezpečnosť, deň pred tým, ako do funkcie nastúpil John Bolton, na protest odišiel. Je vášnivý kuchár a počas návštevy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona bol kuchárom v Bielom dome. Býva označovaný za straussiána, venuje sa Machiavelimu, píše pre Claremont Review of Books. Rozhovor vznikol v Budapešti počas konferencie CPAC.
Trump hovorí k vojne na Ukrajine niečo iné, ako väčšina republikánov v Kongrese. Aký vplyv má otázka vojny na Ukrajine na republikánov, čo sa deje v republikánskom tábore medzi voličmi a politikmi?
Myslím si, že viac než čokoľvek iné táto otázka rozdeľuje vedenie strany od jej voličskej základne. Na vedúcich pozíciách Republikánskej strany nie je až tak veľa ľudí, ktorí by boli proti ďalšej podpore USA na pokračovanie vojny na Ukrajine. Sú tam niektorí, napríklad bývalý prezident Trump je číslo jeden, ale ten už nie je vo funkcii. Keď sa pozriete na prominentných amerických senátorov, väčšina z nich má opačný názor ako Trump. Napríklad Mitch McConnell prednedávnom, neviem, či o tom písali v Európe, ale povedal zhruba toto: Podpora Ukrajiny zo strany USA je teraz prioritou číslo jeden pre Republikánsku stranu.
Aký dôležitý je ten rozpor?
To, čo hovorí McConnell, v skutočnosti neplatí pre republikánskych voličov, ale hovorí to o tom, aký je stav mysle vedenia Republikánskej strany. Aj v Senáte je zastúpený opačný pohľad, jeden z hlasov, ktorý je zvoleným predstaviteľom a ktorý sa tiež vyjadruje k pokračovaniu vojenskej pomoci USA Ukrajine, ale má iný názor, je senátor J. D. Vance z Ohia. Je to novozvolený senátor, je dosť prominentný, pretože bol známy predtým, ako sa dostal do Senátu, a má na mladšieho senátora v prvom funkčnom období veľký vplyv. Ale stále je v menšine, pokiaľ ide o jeho postavenie v strane aj Senáte.
Keď to zhrniem, povedal by som, že zvolení predstavitelia republikánov veľmi silno podporujú pokračovanie vojenskej pomoci Ukrajine, naopak voličská základňa strany je k tejto téme nateraz minimálne ľahostajná. Pozor, nie ľahostajná k utrpeniu ukrajinského ľudu, to nie, ale nie je angažovaná v tejto otázke a nevidí ju ako prioritu, pričom mnohí voliči sú jednoducho proti nej.
Proti čomu presne?
Proti ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine. Viete, v Spojených štátoch sa objavilo veľa správ nielen o tom, že USA míňajú veľa peňazí na podporu vojny, ale aj o tom, že presúvame vojenskú techniku, ktorá sa nedá ľahko doplniť a nahradiť, dávame ju Ukrajine, pričom naša vlastná armáda je zatiaľ nedostatočne zásobovaná. A to republikánsku voličskú základňu, ktorá je zvyčajne veľmi provojenská, veľmi znepokojuje.