Ukrajinský portál „Strana“ hodnotí dopady povolenia niektorých západných krajín používať ich zbrane na zásahy cieľov na území Ruska. (https://strana.today/news/465768-chto-eto-oznachaet-razreshenie-nanosit-udary-zapadnym-oruzhiem-po-rf.html) (noveslovo.eu)
Z vojenského hľadiska bude mať význam použite rakiet HIMARS s doletom do 80 kilometrov v pohraničných oblastiach Belgorodskej oblasti alebo systémov protivzdušnej obrany dodávaných Západom na zostrelenie lietadiel nad Ruskom. Povolenie zo strany Česka alebo Poľska zmení len málo, pretože napríklad český raketomet Vampir sa už predtým používal pri streľbe na Belgorod.
Skutočne vážny dopad by mohlo mať povolenie požívať rakety dlhého doletu, ale toto zatiaľ neexistuje.
„Strana“ uvádza, že tento problém nie je primárne vojenský, ale skôr politický a propagandistický a jeho zámerom je:
1. Ukázať stálosť podpory Ukrajine, zachovať morálku a vieru vo víťazstvo v ukrajinskej spoločnosti v ťažkej situácii na fronte.
2. Vzbudiť rozhorčenie ruských nacionalistov, že Putin nereaguje na „prekročenie červených čiar“, a pokúsiť sa tým „rozhýbať“ situáciu vo vnútri Ruskej federácie.
3. Vyslať varovný signál Rusku, aby nerozširovalo frontovú líniu útokom na Sumskú oblasť alebo Kyjev.
4. Ukázať váhavým silám na Západe, že sa netreba báť hrozieb z Ruska a že je možné krok za krokom postupovať. Dať povolenie na údery na ruské územie raketami dlhého doletu, presvedčiť nemeckého kancelára, aby dodal tzv. Taurus, zvýšiť a urýchliť dodávky lietadiel, následne zaviesť bezletovú zónu nad západnou Ukrajinou, potom poslať jednotky NATO atď.
Ide aj o posolstvo „jastrabov“, ktorí hovoria, že sa nie je potrebné sa obávať jadrových hrozieb zo strany Ruskej federácie a červených línií Moskvy. Naopak, je potrebné maximálna podpora Ukrajine až po vyslanie vojakov. Táto skupina tvrdí, že Putin sa neodváži spustiť jadrový útok.
Podobných „jastrabov“ má ale aj Rusko. Vyzývajú na „prechod od slov k činom“ – predloženie ultimáta Západu s hrozbou použitia jadrových zbraní. Poprípade uskutočniť demonštratívny jadrový úder na Ukrajinu, respektíve niektorú európsku krajinu, aby ukázali, že to myslia skutočne vážne a potom stanoviť podmienky Západu, veriac, že USA a EÚ v obave z jadrovej vojny budú súhlasiť s dohodou s Ruskom („Karibská kríza 2.0“).
Povolenie zasiahnuť Rusko západnými zbraňami, ako aj ďalšie následné kroky na zvýšenie zapojenia krajín NATO do vojny dávajú ruským „jastrabom“ nové argumenty. Možno okamžite neovplyvnia rozhodovanie Kremľa, ale s každým ďalším krokom sa táto pravdepodobnosť zvyšuje. Okrem toho Putin a Medvedev pravidelne hovoria, že „jadrová“ možnosť je možná.
Kľúčovým problémom je, že „jastrabi“ na oboch stranách vychádzajú z predpokladov, ktoré sa môžu ukázať ako nepravdivé. Na Západe veria, že Putin sa neodváži použiť jadrové zbrane v reakcii na zvýšenú účasť NATO vo vojne. V Rusku veria, že Západ nepôjde do jadrovej vojny, a preto sa v prípade hrozby jej vypuknutia (po ultimáte alebo „demonštratívnom“ jadrovom údere) dohodne s Moskvou.
Oba tieto predpoklady sa však nemusia naplniť a začne sa skutočná jadrová vojna s katastrofálnymi následkami pre ľudstvo. Hlavnou otázkou je, či všetky strany majú dostatok rozumu a politickej vôle na to, aby v blízkej budúcnosti s týmto prestali.