Európsky parlament v novom zložení ako svoju prvú rezolúciu prijal „Uznesenie o potrebe nepretržitej podpory Ukrajiny zo strany EÚ“[1]. Text rezolúcie navrhli zástupcovia všetkých hlavných parlamentných frakcii z ľudovej strany, socialistov, konzervatívcov, Renew a zelených a za jej prijatie hlasovalo 495 poslancov, proti 137 a 47 sa hlasovania zdržalo.[2] (noveslovo.eu)
V rezolúcii sa okrem iného označuje súčasná vojenská pomoc západných krajín Ukrajine za nedostatočnú a rezolúcia „vyzýva EÚ a jej členské štáty, aby zvýšili svoju vojenskú podporu Ukrajine, a to tak dlho, ako to bude potrebné a v akejkoľvek nevyhnutnej forme“. Politická, finančná, hospodárska, humanitárna, vojenská a diplomatická podpora sa má poskytovať „pokiaľ to bude potrebné na zabezpečenie víťazstva Ukrajiny“. Bolo by samozrejme zaujímavé vedieť, čo poslanci rozumejú pod „víťazstvom Ukrajiny“, ale to je iný problém.
Za rezolúciu hlasovali aj nemeckí europoslanci za SPD, Zelených a FDP, ktorých strany tvoria súčasnú nemeckú vládnu koalíciu. Tá v ten istý deň, ako bola prijatá spomínaná rezolúcia v EP, zverejnila svoj návrh rozpočtu na rok 2025. Podľa neho Nemecko plánuje znížiť vojenskú pomoc pre Ukrajinu takmer o polovicu, z približne 8 miliardy eur na približne 4 miliardy eur. Minister financií Christian Lindner uviedol, že ukrajinské financovanie je „v dohľadnej budúcnosti zabezpečené“ vďaka schéme skupiny bohatých krajín G7 na získanie 50 miliárd dolárov z úrokov zo zmrazených ruských aktív.[3] Zaujímavý je úplne odlišný prístup nemeckých politikov z tých istých strán v Európskom parlamente a vo vládnej koalícii v Nemecku k tomu istému problému.
Nemeckí poslanci vládnych strán v EP hlasujú za rezolúciu, v ktorej vyzývajú vlády, aby zvýšili vojenskú pomoc Ukrajine a ich vlastná koaličná vláda v ten istý čas prijíma úplne opačné opatrenia a pomoc znižuje. A pokiaľ má Lindner pravdu a financovanie je zaistené, prečo bolo navrhnuté také znenie rezolúcie, ktoré vlády vyzýva k zvýšeniu? Vedia vládnuce politické elity, čo vlastne chcú, alebo sa tu hrajú len také hry, že sa niečo deklaruje a niečo iné uskutočňuje? Realita nepustí a šetrenie v Nemecku si vyžaduje aj zníženie podpory Ukrajine, súčasne je ale potrebné pokračovať v deklaratívnej politike, a tak sa v EP zahlasuje za úplný opak. Klameme sami sebe a stále viac a viac narážame na to, že sa vytvára fiktívna realita, ktorá má veľmi ďaleko od reality skutočnej.
Historické skúsenosti – a nielen z našej nedávnej minulosti – ale ukazujú, že realita nás vždy dobehne a rozbije ilúzie o nás samotných. Od Rímskej ríše, cez britskú koloniálnu ríšu, nad ktorou slnko nezapadá až po rozpad Sovietskeho zväzu sa fiktívny svet ich výnimočnosti a večnosti rozbil pri zrážke s reálnymi procesmi, ktoré len nechceli, alebo nedokázali vidieť. Pokiaľ naše európske elity budú pokračovať v uzatváraní do vlastnej bubliny a s elitárskou nadradenosťou sa ponímať ako maják globálneho smerovania, múdrosti a morálky, potom podobná zrážka s realitou čaká aj nás.
[1] https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-10-2024-0003_EN.pdf
[2] https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/PV-10-2024-07-17-RCV_SK.html#169362#954205
[3] https://www.bbc.com/news/articles/c0kr91zqp0lo