Transparency International venuje pozornosť „alternatívnym médiám“, ktorým sa podľa ich výskumu pri pokrývaní rôznych problémov celkom darí.
Sledujem tie údajne seriózne a aj tie alternatívne a myslím si, že „úspech“ tých alternatívnych je do veľkej miery v tom, že tie mainstreamové zlyhávajú v poskytovaní širšieho pohľadu na niektoré problémy a často sa správajú jednostranne, podobne ako veľká časť tých alternatívnych. Transparency napríklad píše: „Alternatíva bežne nekriticky preberá výstupy blízkych politikov, často čerpá aj z inak kritizovaných štandardných médií, namiesto vlastných zistení prináša skôr vlastné „silné názory“.“ Ale to isté robia aj „štandardné média“! Keď niečo povie advokát Kubina, je to hotová pravda, ktorú je potrebné len šíriť. Pochybnosti sú zbytočné. To ale predsa nie je žurnalistika, ale celkom obyčajná propaganda. V celom tomto právnom chaose ohľadom Čurilovcov sa ponúkajú len argumenty v ich prospech, rovnako ako alternatíva prináša argumenty v ich neprospech. Kritický postoj k tejto kauze je na oboch stranách nulový. Keď sa sudca Šamko vyjadroval kriticky napríklad ku kajúcnikom, alebo k iným aktuálnym právnym problémom, tak jeho názory tie „seriózne“ média ignorovali. Keď sa ale vyjadril kriticky na adresu nového ministra vnútra, zrazu bol jeho názor zaujímavý aj pre Denník N. A to je práve názorný príklad zlyhania médií hlavného prúdu, ktoré si vyberajú len tie informácie ktoré sa im hodia a ostatné (zväčša) ignorujú.
Dalo by sa v tomto smere uviesť veľké množstvo príkladov, ale bolo by to zbytočné. Existuje tu totiž doslova náboženská viera vo vlastnú pravdu, v správnosť toho jediného ponímania a smerovania sveta a všetko ostatné nie je hodné pozornosti. Alternatívne média často prinášajú skutočne veľké bludy, ale nie vždy. Sú hodné pozornosti už len preto, že hádžu vidly to tej jedinej správnej pravdy, ukazujú iný pohľad na problémy, ktorý môže byť hlúpy, zaujatý a aj účelový, ale s ktorým je potrebné sa racionálne vyrovnať.
Ono už aj to formulovanie otázok zo strany TI je problematické (ale symptomatické). To, že niekto považuje riadenie špeciálnej prokuratúry zo strany bývalého politika Lipšica za politicky účelové je „alternatívna realita“? Ja si to nemyslím, naopak si myslím, že ta „alternatívna realita“ je myslieť si opak.
Ľudské poznanie je založené na pochybnostiach. Pokiaľ si toto mainstreamové média nebudú ochotné priznať a nebudú ochotné pochybovať o svojich pravdách, budú prehrávať.