Vojna na Ukrajine je okrem iného finančne náročná záležitosť. Obrana Ukrajiny a v podstate fungovanie Ukrajiny ako štátu do veľkej miery závisí od zahraničnej pomoci. Najmä krajiny Európskej únie, Spojené štáty, ako aj ďalšie západné demokratické krajiny poskytujú Ukrajine finančnú aj materiálnu pomoc. V médiách sa často objavujú rôzne čísla o výške pomoci, ale nie vždy je zrejmé, čo sa za nimi skutočne skrýva. (noveslovo.eu)
Jedným z najväčších podporovateľov Ukrajiny sú USA. Podľa oficiálnych informácii poskytli Spojené štáty Ukrajine od útoku Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 bezpečnostnú pomoc vo výške 44,2 miliardy dolárov. Podľa iných údajov ale táto pomoc dosiahla výšku 113 miliárd dolárov. Bez ohľadu na rôzne prístupy ku klasifikácii výdavkov je táto pomoc veľmi rozsiahla.
Finančná pomoc ale nemá charakter priameho poskytovania finančných prostriedkov, ale najmä poskytovania určitého finančného rámca na nákup zbraní a techniky. Ukrajinský prezident Zelenskyj v tejto súvislosti pred niekoľkými dňami uviedol: „Viac ako 70 % zostalo v Spojených štátoch. A ľudia, ktorí nám pomohli, to vedia. Zbrane nie sú zadarmo a tieto peniaze dostali americké podniky.“ Minister zahraničných veci USA Blinken v rozhovore pre ABC 10. decembra 2023 uviedol ešte vyššie percento: „Chcel by som tiež zdôrazniť, že asi 90 percent bezpečnostnej pomoci, ktorú sme poskytli Ukrajine, sa v skutočnosti investuje práve tu v Spojených štátoch amerických, pokiaľ ide o výrobu materiálov, munície a zbraní, ktoré idú Ukrajincom.“
Vo Washington Post sa v spolupráci s American Enterprise Institute podrobnejšie venovali tomu, kde tieto zdroje v Amerike zostávajú a identifikovali „117 výrobných liniek v najmenej 31 štátoch a 71 mestách, kde americkí pracovníci vyrábajú hlavné zbraňové systémy pre Ukrajinu.“ Čo podľa WP znamená: „Naša pomoc Ukrajine nielen vytvára americké pracovné miesta, ale aj oživuje našu nebezpečne atrofovanú obrannú priemyselnú základňu.“
Oživeniu vojenskej výroby pomáha aj darovanie starších zbraňových systémov Ukrajine zo strany krajín NATO. Poľsko tak napríklad poslalo na Ukrajinu svoje staršie tanky a podpísalo dohodu o kúpe 250 nových tankov M1A2 Abrams, ktoré sa budú vyrábať v Ohiu. Na Ukrajinu poslalo tiež svoje útočné helikoptéry Mi-24 sovietskej výroby a následne podpísalo zmluvu v hodnote 12 miliárd dolárov na nákup 96 vrtuľníkov Apache, ktoré budú vyrobené v Arizone. Niektoré krajiny poskytli Ukrajine svoje staršie lietadlá a podpísali dohody o nákupe lietadiel nových. Výrazne sa tak zvýšil predaj stíhačiek F-35 vyrobených v USA. Vyššie spomínaná analýza ukázala, že existuje najmenej 13 tovární v 10 štátoch a v 11 amerických mestách, ktoré vyrábajú nové zbrane americkej výroby pre spojencov NATO, ktorým nahradia vybavenie poslané na Ukrajinu.
German Marshall Fund (GMF) v tomto smere uvádza: „Keď Spojené štáty vynaložia peniaze na nákup vojenského vybavenia ako súčasť balíka medzinárodnej pomoci, materiál môže ísť do zámoria, ale peniaze a pracovné miesta zostanú v Amerike.“ Napríklad Lockheed Martin, výrobca HIMARS, plánuje zvýšiť počet zamestnancov vo svojom závode v Camdene v Arkansase o 20 % a nedávno oznámil zvýšené prognózy zisku. General Dynamics oznámil, že vybuduje nový závod na delostrelecké nábojnice v Mesquite na predmestí Dallasu, „…čo prinesie do regiónu peniaze a pracovné miesta.“
GMF veľmi pregnantne vystihol aj podstatu tohto prístupu: „Stručne povedané, čísla naznačujú, že pokračujúca podpora Ukrajiny je výhrou pre Ukrajincov a Američanov. Spojené štáty môžu pokračovať v obrane stability a demokratickej správy vecí verejných na celom svete a zároveň podporovať americkú priemyselnú produkciu a presadzovať ekonomické záujmy USA.“
Lepšie sa to vyjadriť asi ani nedá.