Poslanec europarlamentu Miroslav Radačovský v youtubovom rozhovore s novinárkou Mimi Šramovou vyslovil tézu, že Európa by sa mala demilitarizovať a nepridávať sa ku americkému či ruskému bloku. (hlavnespravy.sk)
Na otázku, aký program ho v blízkej budúcnosti čaká, poslanec EP uviedol, že v Bruseli to je stále dokola jedno a to isté. „Je to bežné a niekedy ma tu už ani nebaví, program je stále ohľadom sankcií, sankcií, sankcií a predovšetkým ohľadom sankcií proti Rusku a o zbrojení, vyzbrojovaní, dodávaní zbraní,” uviedol Miroslav Radačovský s tým, že viac ho baví práca v jeho výbore pre ochranu európskych spotrebiteľov.
Čo sa týka vojny na Ukrajine, Radačovský znovu uviedol svoje stanovisko prezentované aj v pléne EP, že podľa jeho názoru ide o bitku medzi Spojenými štátmi a Ruskou federáciou najmä o Krym, ktorý je už z histórie nesmierne strategickým územím.
Radačovský citoval vyjadrenia ukrajinského prezidenta Zelenského, ktorý nedávno pre agentúru Reuters vyhlásil, že prvoradou úlohou Ukrajiny je oslobodenie Krymu. Tu sa však slovenský europoslanec pozastavil a dodal, že ak by Ukrajina získala naspäť do svojej kontroly Krym, znamenalo by to s veľkou pravdepodobnosťou umiestnenie amerických vojsk v tomto regióne. „Na zamyslenie je jedna veľmi dôležitá otázka, čo je lepšie, anektovať niekoho územie, alebo ho kolonizovať?” Pýta sa s tým, že Západ už neraz v histórii predviedol kolonizačné schopnosti. „Kolonizácia je väčšie svinstvo,” myslí si Radačovský.
Podotkol, že riešením je podľa neho len to, čo už dlhšie artikuluje Čína a to je mier, ktorý by mal začať prímerím a okamžitým zastavením zabíjania. Radačovský hovorí, že je chybné uvažovať v tých intenciách, že prímerie by znamenalo morálnu prehru pre niektorú zo strán sporu. „Čiže každý, kto je proti prímeriu, tak je v podstate za vojnu!”
V rozhovore s redaktorkou Šramovou ďalej hovorí o demilitarizácii Európy, ktorá však nemá znamenať to, že by jednotlivé štáty nemali vlastné armády. „Znamená to, nebyť účastníkom žiadneho vojenského bloku. Prečo je to dôležité? USA majú jasnú zahraničnú politiku, ktorá je v súlade s článkom 51 Charty OSN, ktorá hovorí, že kdekoľvek budú ohrozené štátne záujmy Spojených štátov, vyhradzujú si právo zaútočiť. Kdekoľvek, kde to bude v záujme Spojených štátov, zaútočia. My, ako európske krajiny to akceptujeme. Ale to si povedalo aj Rusko: kdekoľvek budú ohrozené naše záujmy, bezpečnosť, občania, máme právo akéhosi vojenského zásahu.”
Podľa Radačovského, ak na Slovensku akceptujeme túto politiku, automaticky sa pridávame ku niektorému z blokov a tým pádom sa stávame nepriateľom ďalšieho bloku. Myslí si, že postoj SR v otázke Ukrajiny by mal byť taký, aby bol na prospech Slovenska, nie niektorého z blokov. „To je môj nemenný názor, pretože ja patrím medzi tých bláznov, ktorí nezvyknú meniť názor. Rozprávam to ešte spred začiatku invázie na Ukrajinu. Kto to nechce pochopiť, nech to nechápe, čert ho ber. Kto chce byť otrokom, nech je otrokom.”