Taiwančania si lámu hlavu pri výbere medzi americkým vazalstvom a čínskou kolonizáciou. Čínsko-americký zápas o vplyv na ostrove v niečom pripomína rusko-americké súperenie na Ukrajine. Na Taiwane sú, podobne ako na Ukrajine, spoločensky aktívne americké vplyvové organizácie. Tie napríklad podporujú „boj proti dezinformáciám“. Inými slovami, vytláčajú propagandu Pekingu propagandou Washingtonu. (standard.sk)
Prezidentské a parlamentné voľby na Taiwane ukázali rozdelenie spoločnosti. Zvíťazil síce súčasný viceprezident William Laj, ktorý chce pokračovať v proamerickej politike upevňovania nezávislosti Taiwanu, presvedčil však len 40 percent voličov. Jeho Demokratická pokroková strana (DPP) nemá parlamentnú väčšinu a v zákonodarnom zbore bude pravdepodobne dominovať koalícia Kuomintangu, najstaršej taiwanskej strany, s menšou Taiwanskou ľudovou stranou. Obe sa snažia zlepšiť vzťahy s pevninskou Čínou. Balansovanie Taiwanu medzi Pekingom a Washingtonom bude ešte o niečo ťažšie.
Záujmy v regióne je ťažké zosúladiť. Čína sa stáva regionálnou vojenskou mocnosťou s globálnym hospodárskym záberom. Anexiu Taiwanu považuje za nápravu koloniálnych zločinov. Na druhej strane, mnohí Taiwančania to považujú za čínsku kolonizáciu. USA sú v úpadku, ich doteraz nespochybniteľná vojenská sila bude v budúcnosti oslabená ekonomickou slabosťou. Ťažko sa však vyrovnávajú s predstavou, že strategicky dôležitý ostrov jednoducho prenechajú veľkému rivalovi. Na Taiwane sa rozhoduje o vedúcej úlohe na Ďalekom východe, ale zároveň sa testuje schopnosť Ameriky postarať sa o vazalov.
Taiwančania si lámu hlavu pri výbere medzi americkým vazalstvom a čínskou kolonizáciou. To, že ostrov menší ako Slovensko, na ktorom žije menej ľudí ako v Šanghaji, sa približuje k dvadsiatke najväčších ekonomík a desiatke najväčších svetových vývozcov, je spôsobené jeho privilegovaným vzťahom s USA aj Čínou. Najdôležitejším obchodným partnerom je Čína, ktorá ponúka obrovský trh a prístup k lacnej pracovnej sile. Hneď za ňou sú Spojené štáty, vďaka ktorým sa Taiwan po vojne priemyselne rozvinul, zmodernizoval a nakoniec získal svoje súčasné globálne postavenie v oblasti dodávok polovodičov.