Bombardovanie Jemenu Američanmi a Britmi nepodporujú viaceré dôležité európske štáty ako Francúzsko, Taliansko či Španielsko. Ďalší členský štát NATO Turecko dokonca Američanov obvinilo, že chcú Červené more premeniť na krvavé more. Píše profesor Petr Drulák. (standard.sk)
USA a Británia podnikli v predchádzajúcich týždňoch niekoľko leteckých útokov na ciele v Jemene, zasiahli aj hlavné mesto Saná. Chcú odradiť miestnych húsíov od útokov na lode smerujúce cez Červené more do Suezského prieplavu. Kovbojská akcia Washingtonu s Londýnom nenachádza v regióne veľké pochopenie, chladne reagujú aj mnohí spojenci. Nie zo sympatií k pirátstvu, ale z obáv, že americké bombardovanie povedie len k ďalšej eskalácii konfliktu, ktorý sa blížil k rozuzleniu.
Pirátske akcie z jemenského pobrežia oslabujú európske ekonomiky, dve automobilky museli z dôvodu prerušenia dodávok pozastaviť výrobu. Cez Suez prechádza denne okolo sedemdesiat lodí, ktoré zabezpečujú obchod Európy s Áziou vrátane ropy a katarského skvapalneného plynu, ktorý nahradil ruský plyn. Odklonenie dopravy okolo Afriky predlžuje čas a znásobuje náklady. Európske ekonomiky nepotrebujú ďalšiu pohromu. Húsíovia však nie sú typickí piráti, konajú politicky a politické musí byť aj riešenie.
Kto vlastne sú a prečo nám komplikujú život?