Metódy a hráči sa líšia. Môže ísť o miestne odnože amerického deep state, prebujnené a západom financované mimovládky či ústavné inštitúcie. Cieľ je však všade rovnaký: zvrátiť demokratickú vôľu ľudu, ktorá sa Washingtonu nehodí. (standard.sk)
Americký deep state stráca v posledných týždňoch Bidenovej administratívy posledné zábrany. Vlajkovou loďou jeho geopolitických projektov mala byť Ukrajina. Vyprovokovali vojnu s Ruskom, aby ho fatálne oslabili, medzinárodne izolovali a rozšírili svoju sféru vplyvu vo východnej Európe.
Táto loď sa už nejaký čas neodvratne potápa. Zúfalí operatívci deep state v márnej snahe o záchranu siahajú k zúfalým činom popierajúcim jednu zo základných „amerických“ hodnôt: demokraciu. V poslednom týždni samotní Američania či ich lokaji hrubo porušili základné demokratické princípy v Gruzínsku, Južnej Kórei a Rumunsku.
Tbiliské nepokoje: „francúzska“ prezidentka a prozápadné mimovládky
Gruzínska vláda bola ešte pred pár rokmi Západom oslavovaná ako reformná a proeurópska. Do nemilosti USA a ich európskych vazalov upadla po ruskej invázii na Ukrajinu, keď napriek západnému tlaku odmietla protiruské sankcie aj pokusy o rozdúchanie zamrznutých konfliktov v Abcházsku a Južnom Osetsku. Nekonala z rusofilstva, ale z potreby ekonomicky prežiť a vyhnúť sa zničujúcim vnútorným konfliktom, vláda nechcela, aby sa Gruzínsko stalo druhou Ukrajinou.
Na nepriateľskú mobilizáciu aktivistov živených americkými a európskymi grantmi tento rok reagovala prijatím zákona ukladajúcim jasne označiť zahraničných agentov vo verejnom živote. Keď sa aktivisti za podpory americkej ambasády a Bruselu búrili, nechala vláda tieto skupinky vybúriť, pretože mohla počítať s podporou väčšiny spoločnosti. Tú získala aj pri nedávnych voľbách, vyhrala ich na celej čiare.