Komentár Štandardu vraj prostoducho škandalizuje normálny proces obmeny spojeneckých protivzdušných systémov. Patrioty nahradil taliansky systém, Slováci preto nemajú dôvod cítiť sa oklamaní. Píše to denník Postoj. A mýli sa. (standard.sk)
Denník Postoj zverejnil kritický článok, v ktorom reagoval na komentár Daga Daniša na Štandarde s názvom Oklamali nás. Na Slovensku neostal ani jeden systém Patriot. Daniš v článku upozorňuje na skutočnosť, že na Slovensku nezostal ani jeden zo štyroch sľúbených spojeneckých protivzdušných systémov Patriot, ktoré mali chrániť slovenské nebo po odovzdaní našej protivzdušnej batérie S-300 Ukrajine. Okrem toho sa článok Postoja snaží vyvrátiť aj ďalšie kritické postrehy Daga Daniša, ktoré sa týkajú krokov ministerstva obrany. Tvrdenia v komentári Štandardu označuje za prostoduché, nepoctivé či absurdné. Tieto obvinenia si zaslúžia reakciu.
Postoju prekáža najmä to, že Daniš pri kritike odchodu Patriotov údajne zamlčiava, že ich nahradil taliansky systém SAMP/T Mamba. Jeho prítomnosť na Slovensku Daniš v krátkosti spomenul, redaktorovi Postoja sa to však nezdalo dostatočné. Podľa Postoja bola obmena Patriotov za SAMP/T Mamba normálnym procesom, ktorý Daniš škandalizuje. Postoj následne obsiahlo opisuje technické parametre talianskeho systému s argumentom, že je lepší ako bývalý slovenský systém S-300. O žiadne oklamanie ľudí vraj preto nemôže ísť.
Ako nás oklamali
A teraz sa prenesme do 8. apríla 2022, keď Slovensko darovalo svoje S-300 Ukrajine. Aby upokojil verejnosť, vtedajší minister obrany Jaroslav Naď prišiel na Facebooku s týmto vyhlásením:
„V priebehu budúceho týždňa na Slovensko dorazí už štvrtá batéria systému Patriot. Dve poskytli Nemci a jednu Holanďania, túto štvrtú poskytnú naši americkí spojenci. […] Všetky batérie budú postupne rozmiestnené tak, aby pokryli územie Slovenska a budú tu dovtedy, kým to bude potrebné. […] Štyri batérie špičkového systému Patriot v najmodernejšej verzii PAC 3 poskytujú neporovnateľne vyšší obranný potenciál ako jeden nemodernizovaný systém S-300 z roku 1987. Ide teda o jednoznačné posilnenie obrany Slovenska.“
Postoj síce (správne) konštatuje, že SAMP/T je porovnateľný so systémom Patriot, ale práve to je problém. Namiesto štyroch Naďom sľúbených Patriotov, z toho dvoch na Sliači, zostal na Slovensku len jeden jediný taliansky systém.
Pri svojom obsiahlom opise technických parametrov SAMP/T redaktor Postoja uvádza, že systém „ponúka tú výhodu, že sám dokáže pokryť okolo seba až 360 stupňov, čo Patriot nedokáže“. Pritom ale nedopovie, čo pre našu krajinu a bezpečnosť znamená, že tento systém je umiestnený na západe Slovenska na leteckej základni v Kuchyni. Dopovedzme to, pretože to má zásadný význam: SAMP/T má dostrel okolo 100 kilometrov. Znamená to, že dokáže chrániť Bratislavu, ale inak je jeho umiestnenie výhodné pre Viedeň a Brno, ale už nie pre Sliač či Košice a vôbec zvyšok krajiny. Realita je taká, že talianska Mamba stred a východ Slovenska nechráni.
A uvedomuje si to aj prezidentka Čaputová, ktorá práve o tomto probléme hovorila po ceste na samit do Vilniusu. Je to totiž vážny problém.
Teraz sa vráťme k tvrdeniu, že sme boli oklamaní.
Náš starý systém protivzdušnej obrany S-300 sme odovzdávali s uistením ministra Naďa, že slovenský vzdušný priestor budú chrániť štyri batérie systému Patriot, ktoré pokryjú územie Slovenska dovtedy, pokým to bude potrebné. Po roku sme zostali s jedným porovnateľným systémom, ktorý chráni len časť západného Slovenska.
Nechajme na čitateľovi, aby si vyhodnotil, kto tu klame.
Vlastná protivzdušná obrana a náhrada za migy