Objavy oznámené v poslednom období by mohli priniesť lacnejšie potraviny a posilniť postavenie malých farmárov voči veľkým korporáciám. Prekážkou môžu byť platné predpisy i predsudky ľudí voči geneticky modifikovaným plodinám. (standard.sk)
Veľká časť plodín, ktoré dnes rastú na poliach, sú hybridy. Kríženie rôznych odrôd prináša žiaduce zlepšenie vlastností, napríklad vyššiu odolnosť či výnos. Produkcia hybridov je však nákladná.
Odborne sa tento jav nazýva heteróza. Krížence prvej generácie majú v porovnaní s rodičovskou generáciou vyššiu kvalitu. V ďalších generáciách sa však účinok kríženia výrazne znižuje alebo celkom vymizne.
Poľnohospodári, ktorí chcú pestovať hybridné plodiny, sú tak odkázaní na to, aby vždy znova a znova nakupovali špeciálne pestované osivo. Jeho dodávatelia pestujú v striedavých radoch odrody, ktoré chcú skrížiť, a niektorí využívajú dokonca malé helikoptéry, aby odvievali peľ z jedného radu na druhý.
Celá vec by sa značne zjednodušila, keby sa rastliny nerozmnožovali pohlavne, ale klonovaním. Každá ďalšia generácia by mala rovnaké vlastnosti ako rodičia. Krížením získané vlastnosti by sa tak mohli donekonečna kopírovať.
Najnovšie výskumy ukazujú, že technologicky to možné je. Cesta k žiadanému výsledku však vedie cez genetickú modifikáciu. Hoci to nie je genetická modifikácia rovnakého druhu ako tá, ktorá viedla k zrodu súčasnej regulácie, môže to byť problém. Regulácia je regulácia a predsudky sú predsudky.
Klonovanie nie je ľudský výmysel
Panenské počatia u rastlín novým objavom nie sú. Už v prvej polovici 19. storočia britský botanik John Smith referoval o tom, že austrálske cezmíny prinášajú plody bez toho, aby mali samčie kvety či peľ, a že z takto produkovaných semien sa mu podarilo vypestovať nové rastliny. Jeho objavy boli prijaté s nedôverou.
Tesne pred koncom 19. storočia švédsky botanik Oskar Juel mikroskopicky potvrdil rovnaký jav u inej rastliny, plešivca alpínskeho. Iní botanici začali pozornejšie skúmať ďalšie rastliny a napokon našli až 400 druhov, ktoré sa rozmnožujú týmto spôsobom. Je medzi nimi napríklad aj dobre známa púpava.