Hoci udalosti v Izraeli vyvolávajú veľkú mediálnu pozornosť, finančné trhy zostávajú pokojné. Vývoj na týchto trhoch odráža kolektívne posúdenie rizika zo strany nadpriemerne zainteresovaných ľudí. Aktuálne ukazuje, že katastrofa nehrozí. (standard.sk)
Útoky militantov z palestínskeho hnutia Hamas na obyvateľov Izraela vyvolali obavy z ďalšej veľkej vojny. Skloňuje sa eskalácia konfliktu so zapojením regionálnych mocností ako Irán, či dokonca globálnych veľmocí vrátane Spojených štátov amerických a Ruska.
Zatiaľ čo stránky novín a sociálnych sietí plnia rôzne viac či menej katastrofické scenáre, na finančných trhoch vládne pokoj. Vývoj najvýznamnejších akciových indexov pôsobí, akoby sa vo svete nič nedialo. Rovnako nevidieť významné pohyby na komoditných trhoch.
Základný americký index S&P 500 v prvých dňoch po palestínskych útokoch rástol, potom mierne klesal. Pokles je však v jednotkách percent. Podobný vývoj môžeme pozorovať pri ďalších amerických indexoch, ale aj na európskych trhoch. Nevidieť útek k dlhopisom ani dramatický nárast ceny ropy.
Tento vývoj môže mať rôzne interpretácie. Buď sú investori neschopní vyhodnotiť závažnosť súčasných problémov, alebo ich, naopak, vyhodnocujú lepšie než iní.
Kolektívna múdrosť trhov
Prekvapivý pokoj na finančných trhoch si všimol vo svojom komentári pre Financial Times aj Ruchir Sharma, šéf medzinárodných aktivít spoločnosti Rockefeller Capital Management. Tvrdí, že finančné trhy oproti jednotlivcom lepšie chápu, že riziko je historickou konštantou.
Sharma pripomína, že pokojná reakcia na krízové momenty nie je unikátna, ale ide o opakujúci sa vzorec na trhoch. Pripomína napríklad 11. september 2001.