„Nová britská labouristická vláda urobí z podpory ukrajinskej vojny proti Rusku najvyššiu medzinárodnú prioritu,“ vyhlásil nastupujúci veliteľ britskej obrany John Healey, ktorý sa ujal úlohy čeliť avanturizmu Kremľa a posilniť britskú vojenskú silu aj v čase rozpočtových obmedzení. Správu prináša The Washington Post. (hlavnespravy.sk)
Vláda nového premiéra Keira Starmera, ktorá po významnom volebnom víťazstve minulý týždeň ukončila dlhý opozičný exil Labouristickej strany, stojí pred mandátom posilniť služby pre Britov, zlepšiť ekonomické podmienky a posilniť vojenskú pripravenosť… A to všetko v čase, keď je podľa jej ministrov štátna pokladnica zväčša prázdna.
John Healey, veterán labouristickej politiky, ktorého premiér Starmer vymenoval za ministra obrany by mal zabezpečiť, aby britská armáda, ktorá je blízkym, ale menším partnerom Spojených štátov, dokázala v tomto kontexte splniť požiadavky globálnej bezpečnosti.
Návšteva v Odese
Healey už v druhý deň vo funkcii navštívil ukrajinské čiernomorské mesto Odesa, kde rokoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a zdôraznil odhodlanie Spojeného kráľovstva zabrániť pokusu ruského prezidenta Vladimira Putina ovládnuť Ukrajinu silou.
„Obrana Spojeného kráľovstva sa začína obranou Ukrajiny,“ povedal Healey v stredu vo svojom prvom rozhovore od nástupu do funkcie pre americké médiá. Konflikt však hodnotil v globálnych súvislostiach. „Vieme, že ak Putin zvíťazí na Ukrajine, nezastaví sa tam,“ dodal.
Starmer počas svojej predvolebnej kampane sľuboval veľké zmeny po dlhom vládnutí Konzervatívnej strany. Teraz sa však neočakáva, že by sa mu podarilo dosiahnuť dramatické zmeny v zahraničnej alebo obrannej politike. Starmer pravdepodobne zachová silnú britskú podporu NATO, ochráni vzťahy s Washingtonom a zaujme jastrabí postoj voči Rusku.
Veliteľ obrany Healey sa spolu s premiérom Starmerom a ministrom zahraničných vecí Davidom Lammym zúčastňujú na tohtotýždňovom samite NATO vo Washingtone. Healey však v rozhovore odmietol poskytnúť svoj názor na to, aké má v nasledujúcich mesiacoch Ukrajina šance na bojisku. Poznamenal, že krehká ukrajinská armáda odolávala Rusku oveľa dlhšie, než sa očakávalo, a vytlačila ruskú čiernomorskú flotilu z oblastí, ktoré sú pre Kyjev dôležité pre námorný export.
Ďalej sa vyjadril, že konflikt je rovnako priemyselným a hospodárskym súbojom medzi Ruskom a Západom ako je vojenským súbojom medzi Kyjevom a Moskvou. Priznal tiež, že Ukrajina bude mať pravdepodobne ťažkosti s opätovným získaním obsadeného územia a uviedol, že väčšina vojen sa aj tak končí vyjednávaním.
„Musíme zistiť, ako možno spojiť ekonomickú, politickú, diplomatickú a vojenskú podporu, aby mali Ukrajinci čo najväčšiu šancu zatlačiť Putina do úzadia, získať späť svoje územie a byť v pozícii, aby mohli začať rokovať o dlhodobom mieri za svojich podmienok,“ povedal.
Healey tiež poukázal na nové záväzky Ukrajiny v oblasti protivzdušnej obrany a investície krajín NATO do obranného priemyslu, ktoré by podľa jeho slov mali Rusku naznačiť, že Západ má v úmysle držať kurz.
Investície do obrany
Podobne ako iné krajiny, ktoré sa obávajú toho, čo by nadchádzajúce voľby v USA mohli pre Európu znamenať, aj britskí predstavitelia tvrdia, že kontinent musí viac investovať do vlastnej obrany a znížiť závislosť od Spojených štátov bez ohľadu na to, či v novembri zvíťazí prezident Joe Biden alebo bývalý prezident Donald Trump.
Starmer síce prijal záväzok predchádzajúcej vlády zvýšiť výdavky na obranu z približne 2,3 % HDP na 2,5 %, ale sľub, že tak urobí do roku 2030, odložil. Namiesto toho povedal, že tento cieľ splní, keď to podmienky dovolia.
Elisabeth Brawová, vedúca pracovníčka Atlantickej rady(Athlantic Council), think tanku so sídlom vo Washingtone, uviedla, že britská rozpočtová realita sťaží britskej armáde splnenie globálneho mandátu, ktorý si dala v minulých rokoch. „V Spojenom kráľovstve a USA sa očakáva, že britská armáda tu bude vždy ako akýsi pomocník alebo mladší partner, kedykoľvek bude USA potrebovať pomoc,“ povedala.
„Spojené kráľovstvo je v tomto vzťahu naozaj ako chudobný príbuzný… Naozaj nemá dostatok zdrojov na to, aby urobilo všetko, čo očakáva samé od seba a na viac čo od neho očakáva USA,“ povedala Brawová.
NATO očakáva, že Nemecko v roku 2024 predbehne vo výdavkoch na obranu Veľkú Britániu, čo je možný signál zmeny.
„Je to bolestivá realita pre Spojené kráľovstvo, a práve tomu čelí John Healey,“ povedala Brawová. „Bude si musieť stanoviť priority a v podstate žiť v rámci rozpočtu,“ dodala.
Healey vyjadril nádej, že zreformuje britské obranné inštitúcie a bude úzko spolupracovať s priemyslom s cieľom zvýšiť obrannú produkciu. V stredajšom prejave tiež povedal, že nová vláda prehodnotí politiku predchádzajúcej vlády pri udeľovaní licencií na predaj zbraní Izraelu – otázka britského predaja vojenského vybavenia Izraelu sa stala uprostred vojny v Gaze kontroverznou témou.