Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa v stredu vo Washingtone stretol s americkým ministrom financií Scottom Bessentom, aby s ním prediskutoval možnosť zrušenia niektorých protiruských sankcií v energetickom sektore. (hlavnespravy.sk)
„Samozrejme, že sme sa dotkli otázky sankcií, ktoré zaviedla administratíva (prezidenta USA Joea) Bidena a ktoré poškodzujú energetickú bezpečnosť Maďarska,” povedal v rozhovore pre televíznu spoločnosť M1.
„Je nám jasné, že budúcnosť sankčnej politiky závisí od toho, ako rýchlo a akým spôsobom sa skončí vojna na Ukrajine. Čím skôr sa táto vojna skončí, tým skôr sa medzinárodný život vráti do normálnych koľají a tým skôr sa budeme môcť zbaviť rôznych sankcií,” zdôraznil.
„Takže sankčné režimy pravdepodobne necháme v minulosti,” dodal Szijjártó.
O sankciách USA
Sankcie v energetickom sektore, ktoré zaviedla Bidenova administratíva počas svojich posledných mesiacov, vážne zasiahli Maďarsko, ktoré naďalej dováža väčšinu ropy a plynu z Ruska a stavia JE Paks-2 podľa projektu Rosatomu.
Koncom novembra 2024 Spojené štáty uvalili sankcie na ruskú Gazprombank, prostredníctvom ktorej Maďarsko platilo za ruskú ropu a plyn.
Moskva a Budapešť museli hľadať alternatívne spôsoby realizácie transakcie.
Najvyšší maďarský diplomat vtedy uviedol, že Maďarsko vníma sankcie USA voči Gazprombank nielen ako nepriateľský krok, ale aj ako „politickú pomstu” Bidenovej administratívy voči viacerým krajinám strednej a východnej Európy.
10. januára 2025 Bidenova administratíva oznámila rozsiahly balík sankcií voči ruskému ropnému a plynárenskému sektoru, ktorý sa týkal ruských spoločností Gazprom Nefť a Surgutneftegas, Portovaja a zariadení LNG pod vedením Novateku.
Okrem toho sa na čiernu listinu dostalo 183 tankerov, obchodníkov, firiem poskytujúcich služby v oblasti ťažby ropy, vedúcich predstaviteľov viacerých ropných spoločností a zástupcov vedenia ruského ministerstva energetiky.