Právnej analýze bývalého ministra obrany Jaroslava Naďa sa vo svojom príspevku na Facebooku venoval György Gyimesi. (hlavnespravy.sk)
„Bývalý minister obrany Naď sa nedávno snažil vysvetľovať svoj kolosálny podvod s darovaním stíhačiek MIG-29 akousi – právnou analýzou. O tom, či z jeho strany išlo o sabotáž voči vlastnej krajine rozhodnú orgány činné v trestnom konaní, preto teraz radšej poukážem na niečo úplne iné. Pre Naďa boli smerodajné názory ministra zahraničných vecí, ministra spravodlivosti, úradu vlády a právnikov z kancelárie prezidentky, ktorí súhlasili s jeho návrhom. A je mu jedno – ako sám hovorí – čo si o tom myslia právnici, ktorí o fungovaní štátu nevedia absolútne nič,” upozornil Gyimesi.
„Vyhlásenie skutočného demokrata, však? Kto so mnou súhlasí je môj priateľ, kto nie, toho názor ma nezaujíma,” dodal.
„A na záver to najlepšie. Analýzu sa rozhodol zverejniť preto, aby nový minister obrany mohol začať s čistým štítom. Bolo by to ušľachtilé gesto, keby v tej istej vete zároveň aj na svoju obranu nevyzdvihol ministra, ktorý bol do úradníckej vlády prezidentky nominovaný akože nestranný. Jeho obhajoba znie takto: Martin bol počas procesu darovania MIG-29 v mojom najbližšom tíme, poznal právny názor a stotožňoval sa s ním. O čom sa teda bavíme?! Takto sa na vojakov nehrá ani s cínovými vojačikmi,” povedal Gyimesi ohľadom údajnej nestrannosti nového ministra obrany.
O čo vlastne ide?
Jaroslav Naď 15. mája zverejnil tzv. právnu analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Ako zdôvodnil, svojmu nástupcovi chcel nechať „čistý stôl”.
Podľa neho išlo o neoficiálny dokument – právny názor ľudí z rezortu obrany, ktorý mal slúžiť ako podklad pre rozhodnutie ministra. Jediný, kto sa môže k veci relevantne vyjadriť, je podľa exministra Ústavný súd SR. Analýza je anonymizovaná, aby spracovatelia neboli vystavení politickému tlaku.
Darovanie 13 stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub je predmetom medzivládnej dohody medzi Slovenskom a Ukrajinou, ktorú v marci schválila vláda Eduarda Hegera. Viacerí politici i právnici tvrdili, že dočasne poverený kabinet nemal oprávnenie darovať lietadlá, keďže to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky.
Medzitým bolo na Generálnu prokuratúru (GP) SR pre darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine podaných množstvo trestných oznámení.