Minulý mesiac sa ruskému rubľu opäť podarilo dostať na titulky. (standard.sk)
Po tom, čo ruská mena niekoľko mesiacov držala úroveň 90 rubľov za dolár a dokonca tento rok v lete mierne posilnila, začala na jeseň pozvoľna oslabovať. A to až tak, že v novembri rubeľ náhle počas dvoch týždňov prudko oslabil o pätinu, len aby zase po pár dňoch skorigoval.
Prečo sa to udialo? Vysvetlenie začína prostredím. Väčšina ruských bánk nemá pre sankcie možnosť obchodovať západné meny, s dolármi a eurami sa tak obchoduje mimo oficiálne menové trhy, teda „over the counter“. Preto je trh týchto menových párov vcelku malý.
V Rusku sú naviac zavedené kapitálové kontroly, firmy musia povinne konvertovať väčšinu devíz do rubľov. To následne znamená, že oficiálny kurz je skôr orientačný, pretože nie je možné zaň devízy voľne nakupovať.
Zároveň je veľmi citlivý – jednak na externé udalosti, ako aj na devízové obchody ruskej centrálnej banky. A k obom udalostiam v novembri prišlo. Najskôr boli uvalené nové americké sankcie na Gazprombank. To viedlo k zablokovaniu dôležitého devízového kanálu a k prudkému prepadu kurzu. Kurz meny je len iný názov pre cenu a tá je ovplyvnená dopytom a ponukou. Po zavedení sankcií dočasne prudko vzrástol dopyt po dolároch v Rusku, ale ich ponuka nie.