Pri príležitosti štátneho sviatku prinášame esej profesora Martina Homzu o Svätoplukovi. (standard.sk)
V období zlomu minulého tisícročia sa veľa popísalo o genéze Strednej Európy so spätnou platnosťou mínus tisíc rokov. Usporadúvali sa konferencie, okrúhle stoly či výstavy, azda najznámejšou z nich bola tá s názvom Stredná Európa okolo roku 1000.
Stretali sa politici, znovu sa hovorilo o koncepte zjednotenej Európy. Medzitým prešlo ďalšie štvrťstoročie. Začal ďalší jubilejný rok. Je načim znovu bilancovať. Okrem iného aj to, či východiská, o ktorých sme uvažovali pred dvadsiatimi piatimi rokmi, boli správne a či všetko nakoniec nebolo aj trochu inak.
Ak by sa ma niekto opýtal, čo pokladám za krstný list Strednej Európy, odpovedal by som, že bulu pápeža Jána VIII. (872–882) svojmu „Milovanému synovi Svätoplukovi“ z (29.?) júna 880, známu tiež podľa jej prvých latinských slov pod názvom Industriae Tuae, teda „Tvojej horlivosti“. Ak by sa ma niekto opýtal prečo, odpovedal by som, že týmto listom pápeži 9. storočia predznamenali svoju budúcu „sféru vplyvu“. Ak by sa ma ešte potom opýtal, ako to vlastne myslím, odpovedal by som mu priamo slovami tohto listu:
„Lebo z vnuknutia Božej milosti opovrhol si (Svätopluk) inými vládcami tohto sveta, z najvernejšej lásky si si spolu so svojimi vznešenými vernými mužmi a s celým ľudom svojej ríše vyvolil blahoslaveného Petra, knieža apoštolského zboru a jeho námestníka za patróna a pomocníka i ochrancu vo všetkom a skláňajúc šiju po ochranu jeho a jeho námestníka so zbožnou mysľou túžiš s pomocou Božou ostať najoddanejším synom až do smrti. Nuž za túto tak pevnú vieru a oddanosť tvoju i tvojho ľudu s otvoreným náručím našej apoštolskej stolice, s nesmiernou láskou ťa objímame ako jediného syna a spolu so všetkými tvojimi vernými prijímame do svojho otcovského lona ako ovečky Pánove nám zverené a želáme si milostivo (vás) sýtiť pokrmom života a vo svojich neustálych modlitbách sa snažíme odporúčať ťa všemohúcemu Pánovi, aby si zásluhou orodovania svätých apoštolov mohol premáhať všetky protivenstvá i na tomto svete a potom v nebeskej ríši s Kristom, našim Bohom, jasať.“