Od budúceho roka hrozí, že sa dodávky ruského plynu do Európy cez Ukrajinu zastavia. Na pokračovanie tranzitu ruského plynu by sa musela totižto predĺžiť zmluva medzi Ruskom a Ukrajinou, no šanca na to je veľmi malá. Súčasný kontrakt platí len do konca roka 2024 a Slovensko na to môže ekonomicky škaredo doplatiť. (hlavnespravy.sk)
V roku 2019 uzavreli Rusi a Ukrajinci päťročný kontrakt, ktorý v súčasnosti zabezpečuje, že ruský plyn prúdi do Európy cez Ukrajinu. Zmluva však platí iba do konca roka 2024.
Denník Financial Times sa opýtal ukrajinského ministra energetiky Germana Galuščenka či existuje nejaká šanca, že by si s Rusmi sadli a zmluvu predĺžili. Minister odpovedal: „Nevidím spôsob, ako by sme to mohli vyriešiť bilaterálne.”
Inými slovami, minister úplne nevylúčil možnosť, že by sa dohoda mohla dosiahnuť s medzinárodnou pomocou, ale naznačil, že je dosť možné, že zmluva sa na budúci rok nepredĺži. „Môžem povedať, že už teraz pripravujeme náš systém na zníženie dodávok,” dodal. Podľa denníka Financial Times je to prvýkrát, čo ukrajinský predstaviteľ pripustil, že zmluva pravdepodobne nebude predĺžená.
Galuščenko tiež pre Financial Times povedal, že podľa neho bude mať Európa čas do konca budúceho roka, aby sa pripravila na ukončenie tranzitu plynu z Ukrajiny.
Ruský plyn zohráva dôležitú úlohu aj pri zásobovaní Maďarska, hoci popri tranzite cez Ukrajinu zohráva dôležitú úlohu pri zásobovaní krajiny aj plynovod Turkish Stream. Podľa denníka Financial Times sú minimálne dvaja susedia Maďarska vážnejšie postihnutí prerušením dodávok z Ukrajiny ako Maďarsko: podľa energetickej spoločnosti ICIS Rakúsko v súčasnosti dostáva približne polovicu svojho dovozu ruského plynu cez Ukrajinu, zatiaľ čo Slovensko v súčasnosti dostáva 95 %.
Slovensko tak môže na zastavenie tranzitu ruského plynu, ktorý prechádza cez Ukrajinu škaredo ekonomicky doplatiť a mnohé slovenské fabriky sa môžu v krátkom čase dostať do problémov, keďže budú musieť zastaviť výrobu. Maďarsko nečaká na zázrak a toľko krát slovenskou stranou kritizovaný minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó už teraz zabezpečil pre svoju krajinu a jej obyvateľov dodávky lacného ruského plynu cez Srbsko. Čo v prípade výpadku tranzitného plynu cez Ukrajinu pokryje Maďarsku všetky jeho potreby.
Srbsko poskytne prepravnú cestu, ak Ukrajina zruší predchádzajúcu dohodu o tranzite zemného plynu z Ruska, uviedol v nedeľu podľa rezortu minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó.
Podľa šéfa maďarského rezortu úzka spolupráca s krajinami strednej Ázie a západného Balkánu výrazne prispieva k bezpečnosti Maďarska vo viacerých aspektoch, informuje index.hu. Szijjártó taktiež poznamenal, že väčšina zemného plynu prichádza do Maďarska cez Srbsko a že v posledných dňoch sa objavili správy, že Ukrajina má v úmysle zrušiť dohodu o tranzite, ktorú predtým uzavrela s Ruskom.
„Opäť sa ukázalo, že myšlienka výstavby plynovodu Turkish Stream a jej následná realizácia bola strategickým rozhodnutím,” povedal. Minister uviedol, že je dôležité prilákať čo najviac zdrojov, pretože tým je situácia bezpečnejšia. Zdôraznil, že z tohto hľadiska je dôležité, aby Turkménsko malo politickú vôľu urobiť z Maďarska cieľovú a tranzitnú krajinu pre dodávky plynu do Európy, uviedla agentúra MTI.
Szijjártó tiež zdôraznil, že spravodlivá spolupráca s Ruskom v oblasti prepravy plynu pomôže zaručiť energetickú bezpečnosť Maďarska. Srbský prezident dal jasne najavo, že ak chce Maďarsko zvýšiť dodávky plynu cez Srbsko, Srbsko môže poskytnúť potrebné prepravné kapacity, vysvetlil maďarský minister. Na záver tiež privítal skutočnosť, že spoločná maďarsko-srbská regionálna spoločnosť na obchodovanie s plynom by mohla začať fungovať v septembri, čo by ešte viac posilnilo energetickú bezpečnosť v regióne.
Opäť sa ukázalo, že Maďarsko má plán a Slovensko okrem rečí o demokracii a poučovaní Maďarska o umiestnení krajiny v rebríčku korupcie, ktorého autorom je Transparency International má opäť – figu borovú.