Športovci s mužskými genetickými vlastnosťami by mali mať zakázané súťažiť v ženských športových disciplínach.
V posledných dňoch ma okrem toho, ako sa darilo našim olympionikom v Paríži a tiež slovenským futbalovým klubom v európskych pohároch, zaujali najmä dve správy. Jedna sa týka hokeja a druhá box.
Začnem hokejom. Otvorene poviem, že ma potešila informácia, že zástupcovia slovenských hokejových klubov rozhodli, že sa naši slovenskí hokejisti, pôsobiaci v ruskej KHL, môžu vrátiť do reprezentácie. Výsledok hlasovania okomentoval v tomto duchu aj Slovenský zväz ľadového hokeja, ktorý skonštatoval, že tréneri národného mužstva budú tak mať pri nominácii voľnú ruku a bude na jednotlivých hráčoch, či prípadnú nomináciu do reprezentácie prijmú. V ruských kluboch KHL aktuálne pôsobia brankári Adam Húska a Patrik Rybár, obrancovia Michal Čajkovský, Martin Gernát, Christián Jaroš, Mislan Rosandič a útočníci Adam Liška, Michal Krištof, Tomáš Jurčo. Dajme si ruku na srdce. Môžeme si dlhodobo dovoliť vynechávať z reprezentácie čo i len časť spomenutých hokejistov? Čím sa previnili? Tým, že sa rozhodli zúročovať svoj talent, svoje hokejové nadanie v kluboch na východ od Slovenska? Čo majú spoločné s vojnou na Ukrajine?
Naozaj nebuďme pápežskejší ako pápež. Mimochodom, keď Američania bombardovali Srbsko, keď viedli nezmyselnú vojnu v Iraku a ďalšie operácie, ako to bolo s našimi hokejistami z NHL? Tiež sme boli proti ich nomináciám?
Najbližšia dôležitá reprezentačná akcia, olympijská kvalifikácia, čaká na slovenskú hokejovú reprezentáciu už o necelý mesiac, koncom augusta v Bratislave. Ak sa Craig Ramsey rozhodne nominovať čo i len jedného zo spomenutej deviatky hráčov, pôsobiacich aktuálne v kluboch KHL, bude to znamenať posilnenie nášho výberu.Ja tvrdím – konečne. Na záver k tejto téme, namiesto ďalších slov, vyjadrenie Klaudie Krištofovej, manželky Michala Krištofa: „Áno, môj manžel hrá v KHL, hrá v Rusku, je o niečo horší? Celý život oddal hokeju, makal a odopieral si veľa vecí a dostal šancu hrať v jednej z najlepších líg na svete. A využil túto možnosť. A že to prišlo v nepriaznivom čase? Áno, prišlo, bohužiaľ. Ani jeden z našich chlapcov, ktorý hrá v Rusku, nepodporuje vojnu, o tom sa nemusíme ani baviť. Kto si to myslí, je absolútny blázon,“ píše ďalej manželka útočníka.
Naši slovenskí chalani z KHL si nezaslúžia byť ďalej bezdôvodne diskriminovaní. Rovnako, ako si nezaslúžia byť diskriminované napríklad boxerky, ktoré sa na olympiáde v Paríži ocitli vo váhovej kategórii do 66 kg s kontroverznou alžírskou boxerkou Imán Chalífovou. Chalífová sa v minulosti „preslávila“ najmä zvýšenou hladinou testosterónu a mužskou DNA. Veď preto ju aj Medzinárodná boxerská asociácia IBA len prednedávnom na majstrovstvách sveta diskvalifikovala, čo žiaľ jej účasť na olympiáde ale neohrozilo, keďže právo rozhodnúť o jej štarte si uzurpoval Medzinárodný olympijský výbor, podľa pravidiel, ktoré boli stanové pred predchádzajúcimi OH v Tokiu. A nebola sama, kto neprešiel testami pohlavnej spôsobilosti. Prezident IBA Umar Kremlev sa vyjadril jasne. Na základe testov DNA bolo na svetovom šampionáte identifikovaných viacero športovcov, ktorí sa snažili klamať a vydávali sa za ženy. Podľa výsledkov testov však bolo dokázané a potvrdené, že majú chromozómy XY, rovnako zvýšené hladiny testosterónu. Takíto športovci boli z majstrovstiev sveta vylúčení. Biochemickými testami neprešla okrem Chalífovej napríklad ani Lin Jṻ-tchingová z Tchajwanu, ktorá si takisto prišla do Paríža po medailu, bez toho, že by ju trápilo „nejaké“ fair-play.
V parížskom ringu tak vidíme teda viacero neférových súbojov, v ktorých ženy nesúťažia proti rovnocenným súperkám. Toto vyvolalo viacero negatívnych reakcií, tento doslova rozpad fair-play kritizovali napríklad Elon Musk, Martina Navrátilová, či autorka Harryho Potera J. K. Rowlingová. Ozvala sa napríklad aj Fiona McAnenová, športová riaditeľka britskej spoločnosti Fair Play for Woman: „Jednoducho majú mužské telá, takže ich dopad a pôsobenie na ženské súperky sú také isté, ako od mužov – nebezpečné.“ A pridala sa aj trojnásobná americká olympijská víťazka v plávaní Nancy Hogsheadová: „V minulom roku im DNA testy potvrdili mužský fenotyp. Pripomeňme si, že muži, nech sa už identifikujú akokoľvek, dokážu udrieť o stošesťdesiat dva percent silnejšie, ako ženy.“
Žiaľ, žiadna argumentácia nestačí. Nepomohli ani tvrdé slová talianskej premiérky Meloniovej, ktorá reagovala na prehru talianskej boxerky Angely Cariniovej s Alžírčankou tým, že „športovci, ktorí majú mužské genetické vlastnosti, by nemali byť pripustení do ženských súťaží. Nie preto, že by ste chceli niekoho diskriminovať, ale preto, aby ste chránili právo športovkýň na to, aby mohli súťažiť za rovnakých podmienok…“
Liberálny pohľad na svet v Paríži, ktorý sa ukázal už počas otvorenia, obvinenia z neférovosti odmieta. Vraj sú to ženy, vyrastali ako ženy. Tie testy nie sú vraj smerodajné, pretože „neboli zrealizované tak, ako mali byť“. A Medzinárodná boxerská asociácia je napojená na Rusko, takže každý, kto tvrdí, že ženy by si mali sily v ringu (a nielen v ringu) merať len s rovnocennými súperkami, a nie súpermi, je šíriteľom ruskej propagandy proti LGBTI. Takto čudne a účelovo sa „argumentuje“ aj na Slovensku. Kde zostalo právo športovkýň na to, aby mohli súťažiť za rovnakých podmienok? Chorý nielen olympizmus, ale aj svet. Toto nemôže dobre skončiť.