Šiesty jún 1944. Deň vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii, na pláži Omaha. Deň známy ako Operácia Overlord. Ide o jednu z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny, ktorou sa po štyroch rokoch otvoril tak dlho sľubovaný západný front proti hitlerovskému Nemecku.
Osemdesiat rokov dnes uplynulo od tejto významnej udalosti, ktorá počas II. svetovej vojny priblížila svet k mieru. Každý rok sa na pláži Omaha stretávajú svetoví štátnici, aby si pripomenuli Deň D. Ale nielen to. Oslavy vylodenia v Normandii naozaj už dávno nie sú len spomienkou na ťažké boje a príležitosťou na rozhovory s veteránmi, ktorých je stále menej. Pláž, ktorá bola v roku 1944 svedkom krvavých bojov, sa raz do roka mení na javisko diplomacie a geopolitiky.
Pred 10 rokmi sa na spomienkovej udalosti v Normandii takto stretli aj ruský prezident Vladimír Putin s ukrajinským prezidentom Petro Porošenkom. Išlo vtedy o 70. výročie vylodenia. Svetoví lídri na čele s americkým prezidentom Obamom, franzcúzskym prezidentom Hollandom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou sa vtedy počas spomienkových udalostí pokúšali ukončiť rozširujúci sa konflikt na východe Ukrajiny, ktorého dôsledkom bolo ruské anektovanie Krymu. A hoci mier nenastal, bol to aspoň pokus, na ktorý v tomto roku svet rezignoval.
Na oslavy 80. výročia vylodenia Spojencov nebol pozvaný nie že prezident Ruskej federácie Vladimír Putin, ale ani nikto z vrcholových politikov Ruska. Zato prezident Zelenskyj pozvanie dostal. Podľa médií, po spomienkových akciách ho prijme v Elyzejskom paláci francúzsky prezident Macron, podľa denníka La Libération by sa mali rozprávať aj o ďalších zbraniach pre ukrajinskú armádu. Macron by sa mal vyjadriť aj k vyslaniu francúzskych vojakov na Ukrajinu…
Na čo je toto dobré? Ako chce svet dopomôcť dosiahnutiu mieru na Ukrajine? Naozaj tu už všetci rezignovali a vrhajú sa na zahrávanie sa s ohňom, ktoré môže mať nedozierne následky? Zahnanie niekoho do kúta nikdy nič dobré neprinieslo. Ak navyše Západ čoraz hlasnejšie neuznáva úlohu Sovietskeho zväzu v druhej svetovej vojne, ide len o ďalšiu eskaláciu konfliktu.
A nám nezostáva pomaly nič iné, len sa modliť. Krvavé boje na pláži Omaha sú nám, žiaľ, stále bližšie. A hoc to liberálna a progresívna časť spoločnosti na Slovensku nerada počuje, ide o prilievanie vojnového oleja do ohňa najmä zo strany Západu a NATO. Akoby už načisto rozum potratili. Podarí sa nám ich zastaviť?