Neobvykle dlhá návšteva čínskeho prezidenta v Rusku, práve v tomto čase, zaslúžene vyvoláva dohady, komentáre a analýzy. Tvrdenia, že Putin aj tak nedostal to, čo chcel, patria skôr do kategórie zbožných želaní a propagandy. (standard.sk)
Zaujímavejšie sú hodnotenia, ktoré upozorňujú, že Rusko sa (chtiac nechtiac) stáva vazalom Číny, hoci aj v nich cítiť kus zaujatosti.
Samotní hlavní aktéri trojdňového stretnutia – prezidenti Putin a Si Ťin-pching, nazývajúc jeden druhého drahým priateľom, oznámili svetu, že pracujú na zmene, ktorá sa neudiala 100 rokov. Možno preháňajú, aj keď taký Washington vlastne v zhode s nimi vyhlásil, že Rusko a Čína chcú zmeniť pravidlá medzinárodného poriadku. A to by teda bola zmena storočia.
Triezvejší pozorovateľ zaznamenal predovšetkým fakty podpísaných dokumentov a zmlúv, ktoré zabezpečujú predovšetkým ekonomickú spoluprácu – dodávky nerastných a energetických surovín do Číny a vpustenie čínskych firiem na ruský trh s cieľom nahradiť firmy západné. Z rôznych aspektov pôjde o spoluprácu vzájomne výhodnú.
Na trojdňovom stretnutí sa však určite nejednalo len o ekonomike. Ako čerešnička na torte alebo aj klinec udretý po hlavičke pôsobí spoločný verbálny útok Ruska a Číny na Spojené štáty, aby tieto prestali podkopávať medzinárodnú bezpečnosť a svetovú stabilitu. Ak sa teda niekto teší z toho, že Rusko sa nevyhnutne oslabuje vojnou na Ukrajine, musí zároveň spozornieť, že Čína sa posilnila pritiahnutím Ruska do svojho gravitačného poľa. A zrazu tu máme nielen ekonomické partnerstvo Ruska a Číny, ale priamo vyzývateľský tandem. Inak povedané, figúrky na svetovej šachovnici sa významne pohli a bude to mať svoje dôsledky.
Pozn. red. SRS: Podľa Mareka Maďariča historická skúsenosť ukazuje, že istá podriadenosť voči silnejšiemu spojencovi z Ázie môže byť pre ruskú štátnosť existenčne výhodnou. Autor tiež porovnáva okolnosti poľsko-ruského súperenia o Ukrajinu v 17. stor. s tým, čo sa na Ukrajine odohráva v súčasnosti. Maďarič predpokladá, že uzavretím komplexného strategického partnerstva s Čínou Ruská federácia zlepšila svoje vyhliadky pri vedení opotrebovávacej vojny. Usudzuje, že sa – vzhľadom na geopolitické posuny – ľahko môže stať, že Američania „otočia“ a nechajú Ukrajincov takpovediac v štichu.