Počas kampane k prezidentským voľbám budeme počuť všeličo. Kandidáti sa budú vyjadrovať aj k problémom, na ktorých riešenie nemá prezident najmenší vplyv. Niektorí sa napriek tomu budú tváriť, že z pozície hlavy štátu dokážu vyriešiť aj čakacie lehoty u lekárov. (standard.sk)
Nás by však malo predovšetkým zaujímať, aké sú ich základné hodnotové a politické postoje, ich vzťah k štátu a k jeho kľúčovým inštitúciám.
Do tejto sféry prirodzene spadá aj téma národných záujmov. Očakáva sa, že prezident by mal v tom mať jasno. Nemám na mysli abstraktné pojmy či všeobecné frázy. Ide o veľmi konkrétne veci. Jednu z nich, možno nechtiac, otvoril v rozhovore pre denník Postoj Ivan Korčok. Ide o právo veta, ktoré si môžu členské štáty EÚ v niektorých dôležitých oblastiach uplatniť. Vyplýva z neho, že rozhodnutie Európskej rady v určitých otázkach nemôže byť prijaté bez súhlasu všetkých štátov, vrátane tých malých.
Ivan Korčok síce nevyhlásil explicitne, že je za zrušenie práva veta, no deklaroval, že v tejto veci dospel k posunu a vie si prinajmenšom predstaviť, že by pribudli ďalšie oblasti, v ktorých by sa rozhodnutia hláv štátov a premiérov EÚ prijímali kvalifikovanou väčšinou. To znamená, že aj v prípade nášho zásadného nesúhlasu, by sme mohli byť prehlasovaní.
Pozoruhodné je jeho vysvetlenie – Európska únia je slabým hráčom v zahraničnej politike, pretože s právom veta nedokáže často zaujať spoločnú pozíciu. Bez neho by však podľa Korčoka Európska únia smerom navonok mala väčší výtlak, čiže by bola silnejšia a silná Únia je v záujme Slovenska. O tom niet pochýb. Zároveň však tvrdí, že silná pozícia EÚ je aj podporou slovenskej suverenity.