Ak by som mal stručne okomentovať stretnutie prezidentov Číny a USA, Si Ťin-pchinga a Johna Bidena, vo Woodside neďaleko San Francisca, tak vystačí na to krátka veta: To všetko už bolo. Súčasné vzťahy ešte stále nedosiahli úroveň, akú mali predtým v niektorých obdobiach novodobej histórie. Vyzerá to tak, akoby nad nimi viselo nejaké prekliatie. Pohybovali sa najskôr po sľubnej špirále, ale potom z ničoho nič začali upadať a ocitli sa v akomsi bludnom kruhu. Po čase sa vrátia tam, kde už predtým boli. Zrejme existujú určité vplyvné skupiny, ktoré si neželajú pozitívny vývoj medzi Čínou a USA. (noveslovo.eu)
Položiť do vzťahov nejakú prekážku, to nie je až taký problém. Sú všeobecne známe limity, povestné červené čiary, na ktoré Čína upozorňuje už roky. Ak sa ich niekto pokúsil prekročiť, vždy nasledovala odveta. Najcitlivejším bodom vzájomných vzťahov je nepochybne Taiwan. Je všeobecne známa mantra, ktorú používa Peking už dlhodobo: Niet inej Číny okrem Číny a Taiwan je len jej ostrovnou provinciou. Napokon, Spojené štáty túto zásadu akceptujú od nadviazania diplomatických vzťahov a na každom stretnutí prezidentov odznie vyhlásenie o akceptácii politiky jednej Číny. Lenže vlani v auguste sa vtedajšia predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová rozhodla navštíviť ostrov Taiwan. Samozrejme, ako predsedníčka Snemovne reprezentantov USA. Na ostrove ju pochopiteľne privítali s takmer všetkými poctami a prijali všetci čelní činitelia.
Peking na to reagoval tým, že v blízkosti ostrova usporiadal veľké vojenské manévre a prerušil komunikáciu medzi armádami Číny a USA. Až stretnutie prezidentov neďaleko San Francisca prinieslo upokojenie v tejto otázke a komunikácia medzi armádami sa opäť obnovila.
To ale nie je všetko. Iba pred pár mesiacmi prezident Biden označil Si Ťin-pchinga za diktátora. Oheň bol opäť na streche a americká diplomacia musela vynaložiť mimoriadne úsilie, aby presvedčila čínsku stranu, že to označenie bolo vlastne len nešťastným prerieknutím a nemalo by ohroziť plánované stretnutie. Lenže teraz, po skončení rozhovorov, keď prezident Biden usporiadal tlačovú konferenciu, dostal na záver otázku, ktorá bola vlastne provokáciou: „Ešte stále zastávate názor, že čínsky prezident je diktátorom?“
Prezident Biden zrejme túto otázku nečakal a odpovedal najlepšie, ako mohol: „Pozrite sa, on ním je. Je diktátorom v tom zmysle, že je to človek riadiaci krajinu, ktorá je komunistickým štátom, ktorý je založený na úplne inej forme vlády ako tá naša.“
Čína na to reagovala okamžite. „Takéto výroky sú extrémne chybné a predstavujú nezodpovednú politickú manipuláciu. Čína proti tomu rezolútne protestuje,“ vyhlásila v reakcii na tento výrok hovorkyňa čínskej diplomacie Mao Ning. Ešte dôležitejšie je to, čo k tomu dodala: „Vždy sa nájdu ľudia so zlými úmyslami, ktorí sa snažia vraziť klin medzi čínsko-americké vzťahy. To sa im ale nepodarí.“
Peking teda postrehol pravé úmysly takýchto výrokov alebo úmyselných prerieknutí. Podstatné je, že to neovplyvnilo výsledky stretnutia. Obnovenie komunikácie medzi armádami oboch krajín sa potvrdilo a dohodli sa aj na vytvorení protidrogovej pracovnej skupiny. Bola to požiadavka americkej strany. V posledných rokoch sa totiž objavila v USA nebezpečná droga fentanyl, ktorá už stihla zabiť tisíce narkomanov. Mnoho chemikálií potrebných na jej výrobu dovážajú drogové kartely z Číny a dohodu, ktorá má zabrániť distribúcií týchto chemikálií, označil prezident Biden za jeden z hlavných úspechov rokovania s čínskym prezidentom.
Na záver svojho stretnutia John Biden a Si Ťin-pching nevydali nijaké spoločné komuniké. Každý prezident teda vystúpil so svojím krátkym prejavom, kde si povedal, čo chcel. Čínsky prezident považoval za nevyhnutné zopakovať svoj postoj k Taiwanu. Poukázal na to, že otázka tohto ostrova zostáva najdôležitejšou a najcitlivejšou vo vzťahoch Číny a USA. Zdôraznil, že Čína berie vážne pozitívne vyhlásenia zo strany Spojených štátov amerických, ktoré odzneli počas predchádzajúceho stretnutia na ostrove Bali. Dodal, že americká strana by mala podniknúť reálne kroky na dodržanie svojho záväzku nepodporovať nezávislosť Taiwanu, zastaviť vyzbrojovanie ostrova a podporiť mierové zjednotenie Číny. „Čína bude naďalej pracovať na opätovnom zjednotení, a to je nezastaviteľné,“ vyhlásil Si Ťin-pching.
Dôležité je aj to, že prezident Biden opätovne zopakoval päť záväzkov, ktoré vyslovil počas svojho stretnutia so Si Ťin-pchingom pred rokom. Vtedy odznelo, že USA sa nesnažia o novú studenú vojnu, nechcú zmeniť čínsky politický systém, nesnažia sa oživiť svoje spojenectvá proti Číne, nebudú podporovať nezávislosť Taiwanu a nemajú v úmysle zapojiť sa do konfliktu s Čínou.
Možno iba dodať ešte raz, že tieto záväzky už odzneli na indonézskom ostrove Bali vlani v novembri, ale to neznamená, že podozrenie zo zlých úmyslov sa vo vzájomných vzťahoch vytratilo. Mnohé colné obmedzenia, ktoré zaviedol v roku 2018 s veľkou pompou ešte prezident Donald Trump, sú stále v platnosti. Čína vtedy odpovedala na clá vlastnými odvetnými opatreniami. Po nástupe Joea Bidena pribudli ďalšie obmedzenia týkajúce sa vývozu sofistikovaných čipov a zariadení na ich výrobu. Čína odpovedala tým, že skomplikovala export germánia a gália, teda prvkov, ktoré sa používajú v čipoch a solárnych paneloch. Vyzerá to tak, že o tomto probléme, ktorý značne zaťažuje vzájomné vzťahy, sa vôbec nehovorilo.
Za zmienku stojí aj miesto, kde sa prezidenti stretli a otázka, prečo práve tam. Rozhovory sa uskutočnili v rámci samitu Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) v San Franciscu. Ako miesto stretnutia si prezidenti vybrali odľahlé vidiecke sídlo Filoli vo Woodsite nachádzajúce sa 40 kilometrov od San Francisca. Toto honosné sídlo, ktoré vzniklo počas zlatej horúčky v Kalifornii, je dostatočne známe, lebo býva často miestom nakrúcania romantických filmov, ako bol seriál Dynasty alebo Svadby podľa Mary. Preto si ho bohaté rodiny vyberajú ako miesto svadobných obradov a následných veľkolepých hostín.
Prezidentom v tomto prípade nešlo o romantiku. Rezidencia je vzdialená od bežných komunikácií, prístup k Filoli sa dá dobre strážiť a navyše sa miesto stretnutia prezidentov tajilo do poslednej chvíle, takže sa vyhli možným demonštráciám, ktoré pripravovali prívrženci i odporcovia vzťahov Číny a USA. Americké úrady sa tak zrejme chceli vyhnúť nepríjemným scénam, aké vznikli počas návštevy predchádzajúceho prezidenta Chu Ťin-tchaa vo Washingtone v roku 2011, keď jeho plánovaný prejav v záhrade Bieleho domu prekričala jedna žena spoza plota. Chvíľu trvalo, kým sa ju policajtom podarilo utíšiť a čínsky prezident mohol predniesť svoj prejav. Lenže trápnosti nikdy nechodia osamotené. Keď mali odznieť hymny oboch krajín, hlásateľ oznámil, že zaznie hymna Čínskej republiky. Práve tak si hovorí vláda na Taiwane.
V súvislosti so stretnutím prezidentov sa pozornosť sveta opäť sústredila aj na San Francisco, miesto samitu krajín APEC. Mesto bývalo kedysi obľúbeným centrom umelcov a bohatých priemyselníkov. Pamätám si ho ako mesto s príjemnou klímou, s peknou architektúrou a mnohými atrakciami. V okolí majú svoje sídlo mnohé svetové firmy. Lenže mesto má zrejme svoju slávu za sebou. Príjemná klíma prispela k tomu, že v poslednom čase sa San Francisco stalo centrom bezdomovcov, narkomanov a opilcov. Organizátori samitu nemohli pripustiť, aby si jeho účastníci odniesli domov takýto nepríjemný poznatok z kedysi chýrneho a bohatého mesta a trúsili okolo seba poznámky: Takto skončíme, keď budeme nasledovať príklad USA.
Otcovia mesta riešili problém po svojom. Určili trasy, ktorými sa môžu uberať návštevníci samitu a snažili sa bezdomovcov a problémových jedincov vytlačiť z tohto priestoru. V niektorých uliciach postavili provizórne vysoké ploty, aby si návštevníci nepokazili dojem z mesta pohľadom na nie peknú scenériu. Tieto „potemkinovské ploty“ mali zrejme zabrániť, aby hostia poznali skutočnú realitu tejto kedysi bohatej časti USA. Vyzerá to tak, že týmto opatrením skôr na svoje problémy upozornili.